RADNI SKONTROLOWALI INWESTYCJE

Rok 2010 pod względem realizowanych inwestycji jest rekordowy w historii samorządowego Barlinka. Grudniowa uchwała budżetowa zakładała ponad 15,5 mln zł wydatków na inwestycje. Decyzje radnych z grudnia 2009 roku, dzisiaj można zaobserwować w Barlinku i w całej gminie. Wielki plac budowy towarzyszy wszystkim mieszkańcom. Na pewno jest wiele niedogodności z tym związanych. Myślę, że każdego dnia będziemy zauważać poprawę, szczególnie jeśli chodzi o prace drogowe.

Tu i ówdzie słyszy się opinie, że taki „boom” budowlany spowodowany jest zbliżającymi się wyborami samorządowymi. Nie można odmówić części prawdy tym twierdzeniom, lecz nie do końca mogę się z nimi zgodzić. Osoby, które kiedykolwiek „porwały” się na inwestycję budowlaną powiedzą, ile czasu trwa od pomysłu do „wkopania łopaty”. Procedura administracyjna (pozwolenia, dokumentacje, uzgodnienia itp.) zajmuje od roku do kilku lat. Kadencja władz samorządowych trwa 4 lata. Przygotowanie inwestycji co najmniej 2 lub 3 lata. Dlatego w ostatnim 1,5 roku dzieje się najwięcej.

Jeszcze jednym aspektem „boomu” jest to, że większość planowanych inwestycji zakłada dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych, czytaj pieniądze z Unii. Polska ma ok. 2-letnie opóźnienia w wykorzystaniu tych pieniędzy. Zakres barlineckich prac byłby niemożliwy przy finansowaniu z własnego budżetu.

Ostatnie 4 lata, to wiele inwestycji w całej gminie. Wymienię tylko kilka: budowa budynku mieszkalnego na „Górnym Tarasie” (BTBS), modernizacja ul. Jeziornej, budowa ul. Widok, budowa i remont dróg i chodników (Barlinek, Rychnów, cmentarz komunalny), budowa świetlicy wiejskiej w Krzynce i remont w Rychnowie, modernizacja muzeum w Dziedzicach, budowa zespołu boisk „Orlik 2012” przy ul. Leśnej (zadanie gminne) i ul. Szosowej (wspólnie z powiatem), budowa boiska wielofunkcyjnego przy SP Nr 1 (zadanie gminne), budowa wielu placów zabaw (Barlinek ul. Strzelecka, wsie).

Decyzją Rady Miejskiej zakres tegorocznych prac jest największy. W lipcu wszystkie komisje, tradycyjnie w terenie, sprawdzają aktualny postęp realizacji inwestycji. Radni byli m.in.: w Mostkowie – planowana budowa parkingów i drogi od cmentarza komunalnego (150 tys. zł) oraz budowa „Orlika” (1.175 tys. zł) i remont szatni na boisku piłkarskim (250 tys. zł); w Dziedzicach – wymiana stolarki okiennej w muzeum i remont Pomnika Woldenberczyków (razem 150 tys. zł); w Strąpiu – droga gminna; w Moczydle –odcinek 4,1 km od drogi 156 (1.300 tys. zł); na cmentarzu w Jaromierkach (1.100 tys. zł); na budowie ul. Kombatantów i Szosowej (udział gminny ok. 2 mln zł); na budowie drogi 156 od Wiewiórek do Barlinka (udział gminny ok. 4 mln zł); na budowie ul. Fabrycznej i Ogrodowej (ok. 1 mln zł).

Jeżeli do wymienionych inwestycji dodamy jeszcze: modernizację Ośrodka Kultury (ul. Podwale i Leśna), remont stadionu miejskiego, remont ul. Leśnej i chodników przy ul. Koziej i Armii Polskiej, to będziemy znali skalę prac.

Rozmach wielki, lecz czy na miarę potrzeb i oczekiwań naszych mieszkańców? Na pewno nie. Każdy obywatel ma prawo oczekiwać od władz rozwiązania problemów publicznych. Władze nie uciekną od odpowiedzi na pytanie, dlaczego wykonywane jest to, a nie tamto? Tylko rzeczowa rozmowa wyjaśni wszelkie niejasności. Doskonała okazja wydarzy się za kilka miesięcy, bo … jesienią wybory.

Dariusz Zieliński
Przewodniczący Rady Miejskiej

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka