Chór zdobył Grunwald

Dnia 17 lipca 2010 roku, w najważniejszym dniu obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem Barlinecki Chór RETRO dał koncert w amfiteatrze – na polach Grunwaldzkich. Na początku połączone siły męskich głosów z chórów RETRO, Kameralnego Chóru Mieszanego „CANTUS” z Połczyna Zdroju i zespołu śpiewaczego POGRANICZE z Szypliszk wykonał „Bogurodzicę”, a także utwór „Dzielni strażacy”. Następnie każdy z chórów zarówno razem jak i z osobna zaprezentował kilka utworów o tematyce patriotycznej. Koncert był słyszalny (dzięki nowoczesnej technice nagłośnieniowej) w najdalszych zakątkach Grunwaldu. Wymienione trzy chóry, a także 31 orkiestr dętych, to zespoły reprezentujące Ochotnicze Straże Pożarne, zaproszone do uświetnienia obchodów Bitwy Grunwaldzkiej. Zaproszenie to, jest efektem udziału i zajęciu najlepszych lokat w Ogólnopolskich Spotkaniach Zespołów Artystycznych Ochotniczych Straży Pożarnych - Krynica Zdrój 2010. 

Jadąc na obchody zatrzymaliśmy się na nocleg w spokojnej i jakby sennej miejscowości Kisielice powiat Iława, położonej ok. 70 km od Grunwaldu.

Dzień koncertu był niezwykle upalny. Samo dotarcie jak i pobyt na Grunwaldzie dla chórzystów okazał się nie lada wyzwaniem. Ogromna ilość ludzi – organizatorzy spodziewali się ponad 100 tysięcy ludzi, turystów miłośników historii, militariów, poznania dawnych dziejów. Byli również uczestnicy i mieszkańcy wioski rycerskiej w strojach historycznych i średniowiecznych, dziewki i panny wysoko urodzone, rycerze, zakonnicy, rzemieślnicy – wszystkich można było spotkać przechadzających się lub prezentujących swój kunszt i umiejętności. Program obchodów niezwykle bogaty (których koszt wyniósł ok. 30 mln zł) rozpoczął się w środę 14 lipca i trwał do niedzieli 18 lipca. Przez wszystkie dni funkcjonowały: obóz rycerski, osada rzemieślnicza, plac turniejowy, był też obóz harcerski. Trwały: jarmark średniowieczny oraz festyny i zabawy. Organizowane były turnieje i zawody rycerzy oraz różne zabawy ruchowe itp. Na kilku scenach rozlokowanych w różnych punktach pól Grunwaldzkich odbywały się koncerty muzyki dawnej, prezentacje strojów czy tańców dawnych oraz koncerty także muzyki współczesnej i oficjalne wystąpienia. W najważniejszym dniu 17 lipca miał miejsce Sejmik Grunwaldzki, polowa Msza Św., Apel Grunwaldzki na wzgórzu pomnikowym, wymarsz rycerstwa na pole bitwy i kulminacyjny moment Inscenizacja Bitwy Grunwaldzkiej. Nieprzebrane tłumy otoczyły pole bitwy by obserwować tę wielką inscenizację bitwy, w której uczestniczyło ponad 2000 najlepszych zbrojnych wojowników: z Polski, Litwy, a także z Czech, Słowacji, Danii, Niemiec. Po trwającej „morderczej walce” – dosłownie morderczej bo w ponad 30-sto stopniowym upale (jak podają znawcy tematu, równie gorąco było 600 lat temu), oglądaliśmy wycofujących się pokonanych Krzyżaków oraz tryumfujących Polaków i Litwinów. To niezwykłe plenerowe widowisko chociaż oglądałem z dużej odległości (bliżej nie było szans, ze względu na tłumy), to zrobiło na mnie nieodparte wrażenie. Myślę, że na każdym, zarówno uczestniku jak i widzu – wrażenie, że wszyscy uczestniczymy w historii naszego kraju. Przecież ta autentyczna bitwa miała wpływ na dalsze losy Polski i Europy. Wiem, że dla mieszkańców Barlinka, chórzystów, również dla mnie była to wielka sprawa, bycie w tym czasie na Grunwaldzie. Czynnie uczestniczyć w uroczystościach, szczególnie że koncert odbył się zaraz po zakończeniu inscenizacji bitwy. Pomimo zmęczenia, upału, duchoty, tumanów kurzu unoszącego się w powietrzu (dosłownie krajobraz był siwy) to wyjazd i pobyt w tym historycznym dla naszego kraju momencie i miejscu – na polach Grunwaldu pozytywnie zapisze się w naszej pamięci. Wyjazd na obchody 600-lecia był możliwy dzięki sponsorom, którym członkowie chóru serdecznie dziękują. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele władz gminnych, powiatowych, wojewódzkich Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz politycy np. Janusz Korwin Mikke.

Chciałbym jeszcze przytoczyć słowa Piotra Żuchowskiego Sekretarza Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Przewodniczącego Komitetu ds. Przygotowania Obchodów 600. Rocznicy Bitwy pod Grunwaldem. „Pamiętnego 15 lipca roku 1410 na polach Grunwaldu starły się dwie największe armie średniowiecznej Europy: polsko-litewska, czyli środkowo-europejska oraz zakonu krzyżackiego, czyli zachodnio-europejska. Po trwającej pół doby bitwie zwyciężyło rycerstwo słowiańskie. Dziś wielu zadaje sobie pytanie, czy jest sens wracać do wydarzeń sprzed 600 lat …? Nie mam najmniejszej wątpliwości, że naszym narodowym obowiązkiem jest zachować pamięć tego wielkiego zwycięstwa, w wyniku którego Polska stała się silnym i niezależnym państwem europejskim.

Historia narodu jest jak klepsydra – wysypują się z niej, niczym ziarenka piasku, dni naszej współczesności. Polskie rycerstwo spod Grunwaldu, z wielkim strategiem i politykiem, królem Władysławem Jagiełłą na czele, niewątpliwie są najszlachetniejszymi, najbardziej trwałymi ziarnami naszej historycznej tożsamości”.   

Organizatorem obchodów był Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Samorząd Gminy Grunwald. Współorganizatorami Narodowe Centrum Kultury, Muzeum Warmii i Mazur oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Informacje zebrał Grzegorz Przybylski
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka