40 lat TMB          

fakty, wspomnienia, refleksje…

W maju 2007 wspólnie ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony  Dziedzictwa „Młyn Papiernia” zorganizowaliśmy promocję nowej książki Kazimierza Hoffmana - członka naszego zarządu, młynarza, badacza historii. Po „Królu z  Barlinka”( rzecz o Emanuelu Laskerze) staraniem Stowarzyszenia „Młyn-Papiernia”, wydano książkę „Gdzie papier czerpano”. Spotkanie prowadziła Małgorzata Cykalewicz - architekt, pracownik naukowy, prezes Stowarzyszenia, miłośniczka Barlinka zaprzyjaźniona z autorem książki. Oprócz członków obydwu stowarzyszeń obecni byli przedstawiciele Urzędu Miasta i Nadleśnictwa, mieszkańcy miasta, a także przyjaciele i rodzina autora.

Wspólnie z młodzieżą z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych zorganizowaliśmy wyjazd do Szczecina, by wziąć udział w Dniach Książki i Pikniku nad Odrą. Z tej okazji Książnica Pomorska przygotowała konferencję z ciekawymi wykładami, w której uczestniczyliśmy. Między innymi dr Urszula Chęcińska z Uniwersytetu Szczecińskiego(recenzentka moich książek) wygłosiła wykład „Prowincja. Centrum. Przypisy do Joanny Kulmowej i Romany Kaszczyc”. Był też czas dla mnie przeznaczony. Po południu w Muzeum Oświatowym podpisywałam swoje książki w towarzystwie członków TMB.

Z okazji 35 rocznicy śmierci Stefana Flukowskiego, wspólnie z Klubem Książki „Smoczykówka” zorganizowaliśmy spotkanie z Cecylią Judek- kierownikiem Działu zbiorów Specjalnych Książnicy Pomorskiej, w tym Muzeum Stefana Flukowskiego. Cecylię poznałam dzięki jej poszukiwaniom i docieraniu do ludzi, którzy znali Flukowskich. To pasjonatka oddana bez reszty swojej pracy, a jej wiedza, pamięć i sposób przekazywania wiedzy uczyniły ten wieczór niezwykle ciekawym i rozbudziły w obecnych potrzebę poznania pisarza, toteż książki, które ze sobą przyniosłam, zostały natychmiast pożyczone.

W czerwcu pożegnaliśmy Bronisława Słomkę-pisarza, dziennikarza, długoletniego redaktora „Echa Barlinka” i członka TMB. Jako doświadczony dziennikarz służył nam radą i pomysłami. Był dla nas autorytetem i kolegą.

W lipcu po raz kolejny uczestniczyłam w podsumowaniu pleneru i wystawie prac młodzieży z Pałacu Kultury w Szczecinie. Wystawa była efektem 10dniowych warsztatów w Bogdanowie (Łubianka).

We wrześniu zorganizowaliśmy kolejny, piąty w tym roku, koncert kameralny z cyklu „Czwartkowy Salon Muzyczny”. Pierwszy odbył się w kwietniu w naszej siedzibie. Słuchaliśmy kompozycji Carla Loeve i Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu kwartetu smyczkowego „Sedina”. W maju gościliśmy samego Sławomira Wilka- wirtuoza, pianistę o światowej sławie, który na tym koncercie urzekł obecnych wykonaniem utworów Ferenca Liszta i Fryderyka Chopina. W czerwcu w restauracji „Stara galeria” odbył się koncert „Wieczór arii i pieśni” w wykonaniu artystów z Poznania, a w sierpniu w klubie Hotelu „Alma” koncertował Kwartet Jazzowy „Swing Lover” ze Szczecina, racząc słuchaczy standardami jazzowymi, wszak to czas urlopów i wakacji. Bardzo poważnego i rzadko wykonywanego koncertu wysłuchaliśmy we wrześniu w kościele p. w. N. S. N. M. P. Był to „Kwartet na koniec czasu” Oliwiera Messiaena, który na długo pozostawił wrażenia. Wszystkie koncerty prowadził niezastąpiony dr Mikołaj Szczęsny. Relacje z tych zdarzeń można przeczytać w naszej gazecie.

Towarzystwo Miłośników Barlinka wspólnie z Teatrem Poezji „Wiatrak” i nauczycielkami z Państwowego Gimnazjum nr 1 przy wsparciu pana Marka Piechockiego organizują benefis z okazji 45lecia pracy twórczej Romany Kaszczyc. Właściciel hotelu „Alma” udostępnił klub, ogród i chatę w ogrodzie, gdzie po oficjalnych uroczystościach młodzież zaprezentowała  bogatą i dowcipną część artystyczną. Wśród gości byli również artyści z różnych miast Polski.

Zorganizowaliśmy dojazd do Pensjonatu „Pod zegarem”, gdzie właściciele p. p. Izabela i Andrzej Rewieńscy gościli aktorów Teatru „Kreatury” z Gorzowa Wlkp. Po spektaklu „ Betanki” w reżyserii Przemysława Wiśniewskiego uczestniczyliśmy w rozmowach i dyskusji w domu gospodarzy.

 Zorganizowaliśmy wyjazd do Pyrzyc, gdzie w Ośrodku Kultury odbył się wernisaż mojej wystawy i spotkanie z mieszkańcami. Tam też nawiązaliśmy kontakt z członkami Pyrzyckiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego planując współpracę.

 W październiku zorganizowaliśmy ostatni w tym roku koncert kameralny, bowiem skończyły się fundusze, które zebraliśmy na ten cel. Towarzyszyła nam jednak nadzieja, że jeszcze uda się wrócić do tej działalności, bo słuchacze rozsmakowali się w muzyce klasycznej i z koncertu na koncert było ich coraz więcej. Działamy ze świadomością, że „jeżeli nie sieje się ziarna, zboże nie wyrośnie”. Październikowy koncert odbył się w Pensjonacie „Pod Łabędziem” w sali wypełnionej do granic możliwości. Znany już Kwartet Smyczkowy „Sedina” na ten koncert przygotował przeboje muzyki klasycznej, a nikt z obecnych nie przyjmował do wiadomości, że może to być ostatni koncert z cyklu „Czwartkowy Salon Muzyczny”.

 Nawiązaliśmy dobrą współpracę z Hotelem „Alma” i pozyskaliśmy wsparcie jego właściciela pana Marka Piechockiego. Powstały niedawno w hotelu klub stworzył idealne warunki do eksponowania obrazów i nie tylko. Tam więc zaplanowaliśmy wernisaże. Po mojej wystawie odbył się w klubie wernisaż wystawy malarstwa Linasa Domarackasa-Litwina mieszkającego obecnie w Warszawie. Kameralna atmosfera tworzy idealne warunki do rozmów i dyskusji, toteż szybko wśród mieszkańców wyłoniło się stałe grono bywalców naszych wernisaży, chcących zbliżyć się do sztuki i poznać jej twórców.

W grudniu, przed świętami zorganizowaliśmy następny wernisaż i spotkanie z autorką obrazów Wiesławą Markiewicz ze Szczecina, znaną u nas z udziału w plenerach miłośniczką Barlinka, gdzie powstało wiele jej dzieł (relacja w EB-styczeń 2008).

Rok 2007 zakończyliśmy podsumowaniem konkursów świątecznych pod naszym patronatem,  udziałem w jury naszych członków i spotkaniem TMB w naszej siedzibie przy choince, opłatku, kolędach i życzeniach świątecznych.

                                                         c.d.n. Romana Kaszczyc

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka