GBS Bank rośnie w siłę

 

24 czerwca 2009 roku zapisał się na trwałe w kartach historii barlineckiego GBS Banku. W dniu tym doszło do historycznego podpisania umowy zrzeszenia, między barlineckim GBS Bankiem, a Bankiem Polskiej Spółdzielczości S.A. w Warszawie.

Na mocy zawartej umowy największa instytucja finansowa regionu zachodniopomorskiego, nawiązała współpracę z największą grupą banków spółdzielczych w Polsce

 

Zapisy umowy zaczną obowiązywać z dniem 1 października 2009 roku, do tego czasu barlinecki GBS Bank współtworzyć będzie w dalszym ciągu Spółdzielczą Grupę Bankową. Z dniem 1 października -  używając terminologii sportowej – dokona się transfer GBS Banku, do Grupy Banku Polskiej Spółdzielczości. 

 

 

Po historycznym podpisaniu porozumienia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Zbigniewa Wielgosza, prezesa zarządu GBS Banku i Mirosława Potulskiego, prezesa zarządu BPS S.A. W konferencji prasowej wziął również udział Jerzy Różyński, prezes zarządu Krajowego Związku Banków Spółdzielczych (KZBS), którego obecność w Barlinku, podkreśliła rangę i znaczenie tego wydarzenia.

 

Dziennikarze obecni na konferencji chcieli poznać odpowiedzi na pytania, co dzięki parafowanej umowie zyskają zarówno GBS Bank i jego klienci, jak również Grupa BPS S.A.? Nie zabrakło również pytań o kondycję banków spółdzielczych w dobie spowolnienia gospodarczego. Dyskusja, która się wywiązała między uczestnikami konferencji była bardzo ożywiona. Z odpowiedzi udzielanych na pytania zadane przez dziennikarzy, mogliśmy się dowiedzieć, że polskie banki spółdzielcze tworzą dwuwarstwową strukturę, dzięki czemu instytucje te, wzmacniają się w wielu obszarach działania. Duży kapitał umożliwia absorbowanie ryzyka wynikającego z prowadzonej działalności, co w rezultacie gwarantuje bezpieczeństwo banków, a ostatecznie przekłada się bezpośrednio na spokojny sen klientów. 

 

 

To właśnie bezpieczeństwo gwarantuje, że GBS Bank może po raz kolejny pochwalić się najlepszymi wynikami w swojej historii. W momencie gdy w sektorze bankowym obserwuje się spowolnienie gospodarcze, klasyczne podejście banków spółdzielczych do podejmowania ryzyka, a także ich bezpieczne działanie bez wątpienia owocuje. Dzięki temu kryzys finansowy jaki powstał w Stanach Zjednoczonych nie dotknął i nie dotknie, ani banków spółdzielczych, ani ich klientów.

 

Czym charakteryzują się banki spółdzielcze ?

Warto w tym momencie wspomnieć o tym, że obok celu ekonomicznego istotnym elementem działania banków spółdzielczych jest wypełnienie misji społecznej. Ta misja odróżnia je od banków komercyjnych, których naczelnym celem jest maksymalizacja zysku przy minimum ryzyka. Siłą sektora spółdzielczego jest  indywidualne podejście do klienta, umiejętność zbudowania relacji, w której klient rozpoznawany jest niemalże imiennie i tak też jest obsługiwany. Natomiast atutem w  wymiarze ekonomicznym jest duża elastyczność i zdolność do szybkich reakcji na oczekiwania klienta.

 

Dlaczego BPS S.A. ?

Bank Polskiej Spółdzielczości S.A. (BPS S.A.) jest największym bankiem zrzeszającym, z siedzibą w Warszawie. Został utworzony 15 marca 2002 roku po przyłączeniu, przez Gospodarczy Bank Południowo Zachodni S.A., pięciu Banków - Banku Unii Gospodarczej S.A., Lubelskiego Banku Regionalnego S.A., Małopolskiego Banku Regionalnego S.A., Rzeszowskiego Banku Regionalnego S.A., oraz Warmińsko Mazurskiego Banku Regionalnego S.A. Suma bilansowa banku np. na koniec 2007 r., sięgała 9,4 mld zł. Bank działa na terenie całej Polski. Przez sieć ponad 80 placówek obsługuje klientów korporacyjnych, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz klientów indywidualnych. W rankingu 100 największych instytucji finansowych według poziomu przychodów znalazł się na 33 miejscu.

BPS S.A. w 86,33% należy do banków spółdzielczych, większość pozostałych akcji tego banku, posiadają również polskie podmioty. Jest bankiem, który dzięki prowadzeniu własnej działalności komercyjnej, w małym stopniu obciąża udziałowców kosztami działalności. Poza tym, podobnie jak pozostałe banki zrzeszające nie podlega bezpośrednim wpływom rynków kapitałowych oraz zagranicznych rynków finansowych. BPS S.A. to grupa 351 banków (włączając GBS Bank). Jego głównym zadaniem jest wspieranie i uzupełnianie potencjału finansowego, zrzeszonych banków spółdzielczych, w tym również GBS Banku. 

 

A dlaczego GBS Bank ?

GBS Bank należy do pięćdziesiątki największych banków  w Polsce, co poparte jest jego 36 miejscem w rankingu „Ranking największych instytucji bankowych w Polsce ”, według dynamiki pozycji rynkowej (Gazeta Bankowa nr 23/2009).  To bank, który na jednym z portali internetowych został określony, jako instytucja wprowadzająca z rozwagą prekursorskie pomysły, realizująca skrupulatnie i wytrwale strategię rozwoju, która jest stawiana za wzór konsekwentnego i zrównoważonego rozwoju. A więc, jak widać BPS S.A. zyskuje jednego z największych graczy wśród banków spółdzielczych.

 

Jakie korzyści z podpisania umowy zrzeszającej spłyną na klientów GBS Banku ?

Oprócz oczywistego bezpieczeństwa i stabilności, z przeprowadzonych symulacji wynika, że GBS Bank zaoszczędzi w skali roku około 500 tysięcy złotych, co przełoży się na jeszcze lepszą kondycję finansową banku, a w rezultacie będzie miało pozytywny wpływ na ofertę dla klientów. Poza tym GBS Bank, będzie mógł zaoferować swoim klientom, nowe produkty, przykładem niech będzie tutaj emisja obligacji gminnych, które za pośrednictwem GBS Banku we współpracy z BPS S.A. wyemitowała np. gmina Barlinek. Poza tym bazując na sile BPS S.A., przed GBS Bankiem otwierają się również możliwości obsługi finansowej, największych krajowych podmiotów gospodarczych. 

 

Jeden z barlineckich portali trafnie określił, że dzięki zmianie banku zrzeszającego GBS Bank nie tylko robi „dobry interes”, ale również usuwa potencjalne przeszkody, jakie mogą pojawić się na drodze jego rozwoju.

 

                                                                                        E.CH.

 
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka