Europejskie Centrum Spotkań w Barlinku

To prawdziwy sukces, w Barlinku powstanie Europejskie Centrum Spotkań a to za sprawa dofinansowania otrzymanego z funduszy unijnych programu INTERREG IV A.

Projekt powstał wspólnie z miastem partnerskim Prenzlau i wywalczono 4,5 miliona euro z czego Barlinek otrzyma 2,5 miliona euro.

Aby pochwalić się sukcesem (bardzo słusznie) w dniu 30 czerwca zorganizowano w barlineckim Ratuszu specjalną konferencję prasową z udziałem burmistrza Barlinka Zygmunta Siarkiewicza oraz dyrektor BOK Brygidy Liśkiewicz.

Na konferencji zaprezentowano plany zagospodarowania budynku przy ulicy Leśnej oraz przebudowe budynków przy ulicy Podwale.

Remont budynku na ulicy Leśnej i dostosowanie go do potrzeb spotkań polsko-niemieckich. Zaplanowano tam: 2 sale na warsztaty taneczno-ruchowe oraz  szatnie; 2 garderoby, toalety  i natryski (przy salach tanecznych) oraz filmowe studio nagrań z reżyserką, które umożliwią dokumentację wspólnych działań. Ma również powstać studio wokalno- muzyczne z magazynem instrumentów i pokojem socjalnym, 2 pomieszczenia dla instruktorów, Ponadto powstaną  2 sale klubowe i 1 warsztatowa do wspólnych spotkań różnych grup polsko-niemieckich współpracujących ze sobą : szachiści, stowarzyszenia kobiet, artyści, seniorzy i inni. Zaprojektowano również jadalnię z salką telewizyjną i aneksem kuchennym (posiłki będą przygotowywane w kuchni na ul. Podwale) i pomieszczenia gospodarcze. W części strychowej planowana jest galeria, w której odbywać się będą cykliczne wystawy artystów  z Prenzlau  i Barlinka. Zadaszenie patio w budynku pozwoli na organizację dużych spotkań biesiadnych na świeżym powietrzu. Planuje się pełne wyposażenie obiektu: meble, reżyserka studia nagrań i filmowego. Oczywiście pomyślano także o platformie dla niepełnosprawnych, nowym dźwigu towarowym, bramach rozsuwanych sterowanych elektrycznie i o lustrach w salach tanecznych.

Przebudowa i rozbudowa budynku na ul. Podwale. Rozbudowa polega na wprowadzeniu od strony południowej budynku dwukondygnacyjnej bryły zawierającej w części piwnicznej salę pracowni plastyczno-ceramicznej, a na parterze kuchnię z zapleczem z pełnym wyposażeniem. Przy wejściu głównym do budynku przewidziano salę jadalni stanowiącą około dwukrotne powiększenie już istniejącej. Jest to związane z nową funkcją BOK: wyżywienie uczestników projektów, spotkań, konferencji i wymian polsko-niemieckich. Sala może służyć jako klubo-kawiarnia muzyczna. W części piwnicznej planowane są również: szatnia, toalety, magazyny, pomieszczenie na piece ceramiczne, pomieszczenia gospodarcze oraz klub młodzieżowy dla uczestników spotkań polsko-niemieckich. Na parterze będą również: sekretariat, 2 biura, salka spotkań, 2 pomieszczenia biblioteczne z działem książek niemieckich, toalety ( również dla niepełnosprawnych). Na 1 piętrze projektowane są: sala teatralna z garderobą, sala prób, sala konferencyjna z magazynem podręcznym, toalety oraz 2 2-osobowe pokoje gościnne z łazienkami. Na drugim piętrze planuje się uzyskanie 28 miejsc noclegowych w 8 pokojach z łazienkami, kuchni o charakterze pomieszczenia socjalnego, 2 magazynów pościeli. Planuje się wprowadzenie dźwigu osobowego umożliwiającego dostęp do wszystkich kondygnacji i pomieszczeń dla osób niepełnosprawnych oraz pełne wyposażenie obiektu.

- O sala widowiskowej też nie zapomniano ma ona  uzyskać wielofunkcyjny charakter, łącząc ze sobą funkcje sali widowiskowej, nowoczesnego kina, sali konferencyjnej oraz nowoczesnego teatru. W tym celu planuje się: zakup projektora kinowego, sprzętu multimedialnego, nagłośnienia, lamp do oświetlenia sceny w sali widowiskowej oraz  systemu kurtyn. Planuje się wymianę oświetlenia holu sali widowiskowej i na zewnątrz.

- Zagospodarowanie terenu przyległego jako przestrzeni wypoczynkowych wraz ze zmianą schodów prowadzących do budynku od strony ulicy Górnej. Wykonane zostaną nowe chodniki i parkingi, ogrodzenie, oświetlenie, trawniki i nasadzenia, teren do mini-golfa, plac zabaw dla dzieci, mała letnia scenka, plac do turniejów szachowych, przestrzeń ekspozycyjna dla rzeźb plenerowych oraz 3 stoły do tenisa stołowego.

Szykuje się wiele zmian, przez następne dwa lata maja toczyć się prace nad modernizacją i przekształceniem budynków. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2011…czekamy na „nowe”  i mamy nadzieję, że z tego będą mogli czynnie korzystać wszyscy mieszkańcy Barlinka i okolic…a nie jedynie podziwiać nowy wystrój.

                ulf
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka