Wieści z „Górki”

22 kwietnia świętowaliśmy w ZSP nr 1 im. kpt. hm. Andrzeja Romockiego „Morro” Dzień Ziemi, który w tym roku odbywał się pod hasłem „Oszczędzanie energii i dbanie o klimat”. Obchody Dnia Ziemi rozpoczęły się o godz.10:00 przedstawieniem w czytelni pt. Mały Książę. Montaż słowno -muzyczny  przygotowali wraz z organizatorkami uczniowie kl. II LOa, którzy należą do Koła Przyrodniczo – Ekologicznego.

Gościem zaproszonym był pracownik Nadleśnictwa Barlinek pan Piotr Zmarzlik, który opowiadał uczniom podczas spotkania w czytelni o ciekawej pracy leśniczego, o drzewach i ptactwie oraz o ich ochronie. W spotkaniu z leśniczym udział wziął m. in. pan dyrektor R. Syroka oraz  pani wicedyrektor M. Osińska. Pan P. Zmarzlik przywiózł w prezencie świerk „z Istebnej”, który dyrekcja wraz z młodzieżą posadziła na terenie szkoły nadając mu imię „Benek”. Dlaczego takie imię? A to dlatego, gdyż drzewko to wyrosło z nasion drzewa poświęconego przez Papieża Benedykta XVI  podczas jego pielgrzymki do Polski w 2006r.Kolejnym etapem w obchodach święta było sadzenie krzewów przez gospodarzy klas. Mamy nadzieję, że będzie to symbolem pozytywnego wpływu na klimat oraz formą dbałości o przyrodę, a każdy gospodarz wraz z klasą zadba o  posadzone drzewko. Święto Ziemi zakończone zostało wycieczką rowerową do Żydowa.  23 kwietnia obchodziliśmy  w bibliotece szkolnej  ZSP nr 1 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. UNESCO w roku 1995 oficjalnie ogłosiło ten dzień świętem książki. To data    m. in. śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira. Celem tego święta była promocja czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.  Nauczyciele bibliotekarze uznali, iż powinien to być ważny dzień dla każdego, gdyż ostatni rok pod względem czytelnictwa był najgorszy w Polsce od 1990 r. Źródła podają, że zaledwie 38 procent Polaków miało w ciągu roku kontakt z książką  W związku z  tym Izabela Leszczyńska i Urszula Piotrowicz podjęły szereg działań na rzecz promocji czytelnictwa w naszej szkole. W ramach obchodu tego święta odbyło się w czytelni przedstawienie słowno-muzyczne pt. „Sąd nad książką”, przygotowane przez I. Leszczyńską i grupę uczniów klas pierwszych LO. Aktyw biblioteczny zorganizował również Kiermasz Książek Używanych, a kwota uzyskana ze sprzedaży tych książek została przeznaczona na zakup nowości czytelniczych do biblioteki szkolnej.

W tym dniu gościem naszej biblioteki był Kazimierz Hoffmann - regionalista i znawca historii oraz autor książek o Barlinku. Pan Hoffmann wziął udział w spotkaniu łączników, podczas którego opowiadał uczniom o sobie, swoich książkach („Gdzie papier czerpano : Młyn Papiernia w Barlinku w latach 1733-1869 na tle swej epoki i ewolucji papiernictwa” i „Król z Barlinka”) i historii naszego miasta. W trakcie  spotkania nasz gość udzielał odpowiedzi na pytania uczniów oraz obejrzał przedstawienie przygotowane przez  młodzież.

Obchody Dnia Książki były szansą na szeroką popularyzację czytelnictwa w naszej szkole, jak również dały możliwość właściwego uhonorowania tych, którzy na co dzień dbają o czytelniczą edukację i podnoszą poziom kulturalny. Mamy nadzieję, że ten dzień uświadomił uczniom, że to książka jest skarbnicą wiedzy.

                 Urszula Piotrowicz i Izabela Leszczyńska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka