Matury 2008

Jak co roku o tej porze w całej Polsce jak długa i szeroka uczniowie klas kończących szkołę ponadgimnazjalną  zdają egzamin maturalny. W Barlinku mamy dwie szkoły tzw. Średnie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 czyli „Górka” oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 „Ekonomik”. Z obu tych szkół zdawali maturę uczniowie aż z 8 klas. W ZSP Nr 1 pięć klas ogólnokształcących 1 klasa Liceum Profilowanego, 1 klasa Technikum Mechanicznego. Natomiast w ZSP Nr 2 była to tylko jedna klasa Technikum. Od kilku lat obowiązuje tzw. Nowa Matura. Egzaminy w niej podzielone są na wewnętrzne i zewnętrzne. Wewnętrzne to, te które zdaje się w macierzystej szkole. Są to: Język Polski i wybrany język obcy. Mają one charakter ustny. Zdobyć można maksymalnie 20 punktów. Natomiast egzaminy zewnętrzne mają charakter pisemny. Maturzyści obowiązkowo zdają Język Polski, wybrany język obcy oraz przedmiot dodatkowy.

Do wyboru z takich przedmiotów jak:  Matematyka, Fizyka, Chemia, Historia, Wos, Geografia, Biologia, Informatyka. Oczywiście mogą wybrać przedmioty nieobowiązkowe i w tym przypadku liczy się tylko liczba punktów, nie można ich nie zdać. Warunkiem zaliczenia matury jest uzyskanie ze wszystkich 5. egzaminów wewnętrznych i zewnętrznych  minimum 30%. Jeszcze przed rokiem istniała tzw. amnestia Giertycha polegająca na tym, że jedego przedmiotu obowiązkowego można było nie zdać. Tegoroczni maturzyści  takich udogodnień już  nie mają. Matury w Barlinku rozpoczęły się 5 Maja Językiem Polskim następnego dnia uczniowie zdawali Język Angielski – najbardziej popularny z języków obcych. A potem Wos, Język Niemiecki, Geografię, Biologię, Historię, Matematykę. Równocześnie trwały egzaminy wewnętrzne. Bardzo ważną zasadą nowej matury jest to, że uczeń może sobie wybrać poziom, na którym zdaje maturę. Zdecydowana większość wybiera poziom podstawowy.  Lecz ci bardziej ambitni próbują zdać poziom, rozszerzony. Ma to znaczenie przy rekrutacjach na studia, gdzie uczelnie przychylniejszym okiem patrzą na tych którzy podeszli do poziomu rozszerzonego. Jest tylko jeden mały problem. Poziom rozszerzony jest bardzo trudny i można go nie zdać. Było to bardzo widoczne w tym roku na egzaminie z Języka Polskiego. O ile na poziome podstawowym maturzyści mieli doczynienia z prostym, tekstem Igora Janke dotyczącym blogów, to na rozszerzonym był tekst Miłosza o literaturze. Tekst, z którym kłopoty miał  profesor uniwersytetu. Podobnie  historia- na poziomie podstawowym mało skomplikowane pytania z mnóstwem map, na rozszerzonym wypracowanie na temat stosunków polsko-węgierskich w XVII wieku. Masakra!!

Łącznie w ZSP nr 1 język polski zdawało 182 osoby, język angielski 109, język niemiecki 74, WOS 95, geografia 63, biologia 45, matematyka 26, historia 17, fizyka 6 , chemia 5, informatyka 3 , a także dwa kwiatki język rosyjski i język francuski po jednej osobie.

Jak widać najbardziej popularne jak w całej Polsce były geografia i WOS. Natomiast matematykę zdawało zaledwie 26 osób a pamiętajmy, że za dwa lata matematyka na maturze będzie obowiązkowa.

                                                                Andrzej Rudnicki
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka