Dzień Ziemi w Szkole Podstawowej Nr 4

Znając tę szkołę z całą pewnością można powiedzieć, że Dzień Ziemi obchodzi się tam codziennie.

A to dlatego, że każdego dnia i przy każdej okazji wdrażane są ekologiczne zasady postępowania. Szkoła ma pod opieką 3 pomniki przyrody, zbiera surowce – ile razy zajdę do szkoły to przy wejściu czekają na wywóz paki z makulaturą i innymi surowcami wtórnymi. Poza tym w „czwórce” istnieje aktywne koło Ligi Ochrony Przyrody, które wciąż coś organizuje – wystawy, wycieczki, zbiórki śmieci, przedstawienia itp.

Z okazji Dnia Ziemi wydana została szkolna gazetka. Opracowały ją panie Jadwiga Pająk i Beata Dębek. Znalazły się tam wiadomości o konkursach w jakich brali udział uczniowie tej szkoły. A było ich kilka. Gratuluję. Poza tym uczniowie są autorami prac – zagadek rysunkowych „Jakie to przysłowie?” oraz innych artykułów zamieszczanych na jej łamach.

Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych obchodów DNIA ZIEMI była prezentacja projektu pt. „Parki i ogrody oczami młodzieży”, w której uczniowie „czwórki” zrzeszeni w kole Ligi Ochrony Przyrody przedstawili Park Miejski w Barlinku przy ulicyGorzowskiej. A właściwie to co zrobili i przedstawili można nazwać MONOGRAFIĄ PARKU MIEJSKIEGO W BARLINKU. W dniu 24. kwietnia 2008 roku to monograficzne opracowanie wykonane przez uczniów pod opieką p. Jadwigi Pająk, zobaczyli i usłyszeli pozostali uczniowie oraz zaproszeni goście. Byłam na tej prezentacji. Otrzymałam też kopię tego opracowania, które mam nadzieję znajdzie się w jakimś większym wydaniu dotyczącym naszego miasta lub regionu.

Pracowali  nad tym od września 2007 roku. Zebrali materiały z różnych źródeł. Pomagali im pracownicy Urzędu Miejskiego, Biblioteki Miejskiej, nauczyciele. Korzystali z książek, prasy lokalnej i internetu. Dużo czasu poświęcili  na badanie terenu parku i jego drzewostanu.

Czy wszyscy czytelnicy „Echa Barlinka” wiedzą np. że, „Stary Cmentarz” przy ulicy Gorzowskiej powstał w 1862 roku, a sto lat później zamieniony został na Park Miejski? Do dzisiaj istnieje kaplica, którą wybudowano na terenie Starego Cmentarza w roku 1887. Nowy cmentarz powstał w 1932 roku, a po II wojnie światowej przemianowany został na CMENTARZ KOMUNALNY.

Badając dociekliwie historię obecnego Parku Miejskiego uczniowie podzielili się na zespoły. Jeden z nich miał za zadanie narysowanie  mapy parku i naniesienie ścieżki dydaktycznej z przystankami, czyli ważnymi obiektami historyczno – dydaktycznymi. Są na niej zaznaczone pamiątkowe kamienie z tablicami oraz najciekawsze drzewa jak np. jesion wyniosły – odmiana płacząca, rosnący pod starym murem lub żywotniki olbrzymie. Jest też w tym opracowaniu wiele szczegółów historycznych o dawnych mieszkańcach i obiektach otaczających Park.

Pozwolę sobie podać jeszcze jedną datę. Byłą Halę Sportową, czyli obecne Netto wybudowano w roku 1923.

Myślę, że takie opracowanie jest pięknym prezentem na 730 lecie Barlinka i dobrym sposobem na wychowanie młodego pokolenia.

                                                                        Jadwiga Drwięga

 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka