Opowieści o ciekawej treści,
czyli nowości z Ekonomika...

Wszystko, co dobre, szybko się kończy. Wakacje minęły i rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim pojawiły się nowe wyzwania. Już wiele się wydarzyło w naszej szkole, a to dopiero drugi miesiąc nauki.

Pierwszym zadaniem, w którym uczestniczyliśmy była XIV Edycja Kampanii Sprzątania Świata. Jej tegoroczne, wrześniowe hasło, brzmiało: „Oszczędzaj. Wyłączaj. Odzyskuj. Świeć przykładem!” Wspólnie zabraliśmy się do pracy, likwidując plagę polskich parków, łąk i terenów zielonych – śmieci. Każdy z nas ma realny wpływ na środowisko,  w którym żyje. Działając razem i przestrzegając prostych zasad (czytaj: oszczędzaj, wyłączaj, odzyskuj), możemy o wiele skuteczniej chronić nasze małe ojczyzny przed zniszczeniem  i ekologiczną degradacją. Zebraliśmy kilka worków śmieci. Tak trzymać!

Na przełomie września i października braliśmy aktywny udział  w rozgrywkach sportowych. Zajęliśmy VII miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego Szkół Ponadgimnazjalnych w LA, w tym II miejsce zajęła P. Noga (skok w dal), III miejsce – M. Paszkiewicz (800 m), III miejsce – K. Wichrowska (pchnięcie kulą). W XXVII Jesiennych Biegach Przełajowych uczennice naszej szkoły: K. Padjasek i M. Paszkiewicz zajęły kolejno I i II miejsce. Natomiast w VII Drużynowych Mistrzostwach Powiatu Myśliborskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych dziewczęta w sztafecie 10 x 800 m zajęły II miejsce.

Ważnym wewnątrzszkolnym wydarzeniem były otrzęsiny klas pierwszych. Tę symboliczną uroczystość przyjęcia pierwszoklasistów do społeczności uczniowskiej zorganizowali ich starsi koledzy i koleżanki z klas drugich. W tym roku główną atrakcją był konkurs na najlepiej przebranego wychowawcę. Pomyślano też o wspólnym pieczeniu kiełbasek. Humory wszystkim dopisywały, bawiliśmy się świetnie. Zwycięzcą tegorocznych otrzęsin została klasa 1. THB i to oni będą w przyszłym roku odpowiedzialni za powitanie następnych pierwszoklasistów w Ekonomiku.

W chwili obecnej szkoły przechodzą istotną transformację, tworząc model edukacji oparty na jednostce oraz potrzebie kompleksowego kształcenia. UNESCO ogłosiło lata 2005–2014  dekadą Edukacji dla zrównoważonego rozwoju, a rok 2007 Rokiem Zrównoważonej Konsumpcji. W związku z tym w marcu 2007 zgłosiliśmy naszą szkołę  do udziału w projekcie  „Masz prawo – ogólnopolska edukacja młodych konsumentów”, finansowanym przez Unię Europejską oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Projekt ten wspiera działania Stowarzyszenia Konsumentów Polskich (SKP) na rzecz skutecznego egzekwowania prawa ochrony konsumentów, umożliwiając dotarcie z edukacją konsumencką do młodych ludzi z całego kraju. Do projektu zakwalifikowano uczniów dwóch klas Technikum nr 2 ZESPOŁU SZKÓŁ PONADGIMNAZJALNYCH NR 2 w Barlinku, kształcących się w zawodzie: technik ekonomista oraz trenera, nauczyciela podstaw przedsiębiorczości, mgr Beatę Krycką.

W ramach projektu SKP opracowano szczegółowy program szkolenia, bardzo ciekawe i przystępne materiały edukacyjne dla młodzieży oraz materiały dydaktyczne dla trenera. Uczniowie zapoznali się z podstawowymi zagadnieniami edukacji konsumenckiej, omówili podstawowe akty prawne, prawa konsumenta, obowiązki sprzedawcy, procedury zakładania rachunku bankowego, rodzaje umów oraz sposoby ich zawierania, źródła informacji konsumenckiej, gwarancje, tryb składania reklamacji towaru niezgodnego z umową. Warsztaty były bardzo ciekawe, młodzież aktywnie uczestniczyła  w zajęciach, żywo reagowała na przedstawione problemy, podając wiele przykładów łamania ich praw, jako młodych konsumentów. Powszechnie znane powiedzenie „Klient – nasz pan” niestety nie zawsze jest akceptowane przez firmy funkcjonujące w zmieniających się warunkach rynkowych. A szkoda! Wielu przedsiębiorcom udało się pokonać konkurencję, osiągnąć zyski tylko dlatego, że zastosowali strategiczną orientację na KLIENTA. Nasi uczniowie mówią: Teraz jesteśmy świadomymi konsumentami, znamy swoje prawa, wiemy, na czym polega krytyczna konsumpcja, a także rozumiemy, jak dbać o innych. Chcielibyśmy, aby edukacja konsumencka została na stałe wpisana w ofertę edukacyjną naszej szkoły.

     B. Tomaszewska,  M. Wencierska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka