„BETANKI”

Taki tytuł miał obrazek sceniczny Teatru Kreatury z Gorzowa Wielkopolskiego, który został pokazany nie tylko w rodzimym mieście, ale i 30. września 2007 r. w „Pensjonacie pod Zegarem” w Barlinku. Tegoż dnia fragmenty zarejestrował dla widzów, jako wydarzenie kulturalne, Teleexpres.

Reżyserem i szefem tego alternatywnego teatru jest Przemysław Wiśniewski, który z powodzeniem prowadzi tę scenę w środowisku dużego miasta. Widać jest zapotrzebowanie na taki rodzaj pracy artystycznej i potrzeby widzów.

Pokazana sztuka została osnuta o zdarzenia, jakie miały miejsce w klasztorze Betanek w Kazimierzu  Dolnym, gdzie doszło do buntu sióstr i wypowiedzenia posłuszeństwa władzy kościelnej. Niesamowicie wyraziście pokazane zostały postaci zakonnic, ich dramatyzm, emocje i determinacja. Środki wyrazu nader odważne; atmosfera doprowadzona wręcz do absurdu. Sztuka pozostawia widzom wiele pytań i refleksji; więc znakomicie.

W przedstawieniu utalentowanie uczestniczyły Marta Andrzejczyk i Agnieszka Reimus –  Zapadka z Teatru Białego z Olsztyna oraz Katarzyna Pielużek i Ewa Pawlak z teatru Kreatury w Gorzowie Wielkopolskim. To dzięki bardzo odważnej i sugestywnej grze i interpretacji postaci wieczór z teatrem dał widzom niecodzienny kontakt ze sztuką alternatywną. Myślę, że następna teatralna propozycja „Pensjonatu pod Zegarem” będzie nie mniej interesująca i warta chociaż kilku słów w „Echu Barlinka” o czym napisałam choć krótko lecz z przyjemnością. Podziękowania Państwu Rewieńskim.

                                                           Urszula Berlińska

P.S. Na dzisiaj wiemy, że zbuntowane byłe betanki zostały 10. października eksmitowane. Zaraz potem do budynku klasztoru w Kazimierzu Dolnym wprowadziły się zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Rodziny Betańskiej. Nastał spokój. Czy nazwa BETANKI pochodzi od BETANII?..

Jak podaje encyklopedia BETANIA – arabskie Al – Azariyyah, miejscowość k. Jerozolimy. Wg. Ewangelii miejsce zamieszkania Marty, Marii i Łazarza.

Dzisiejsze betanki noszą czarny habit, zaś latem – szary strój. Są powołane do służby pomocniczej w parafiach; są katechetkami, zakrystiankami, organistkami; gospodyniami na plebanii, a nawet często pielęgniarkami czy misjonarkami. Ich praca i modlitwa dobrze służą bliźnim.

                                                        Urszula Berlińska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka