„MÓWIMY NIE”

 

czyli o tym, co „działo się” w Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Barlinku podczas TYGODNIA PROFILAKTYCZNEGO... A „działo się” wiele... A to za sprawą pomysłowego połączenia trudnych, ale jakże ważnych, treści dotyczących zagrożeń ze strony środków odurzających oraz ciekawych form angażujących młodych ludzi (gimnazjalistów) wokół tychże treści. Rozpoczęliśmy już 2 marca 2007r. od WIELKIEGO TESTU PROFILAKTYCZNEGO dla klas pierwszych, który miał wyłonić 5 mistrzów wiedzy z zakresu substancji psychoaktywnych. „Wielka piątka” miała reprezentować naszą szkołę podczas IV Gminnego Turnieju Profilaktycznego w dniu 6.03.2007r. (co też się później stało).

 

 

W PONIEDZIAŁEK 5 marca wszyscy chętni uczniowie  z klas II – III przystąpili do quizu pt. „Wszystko wiem o... zagrożeniach XXI wieku”. Pytania nie okazały się trudne, a poziom wiedzowy naszych „starszaków” zbliżony (toteż  przyznano później trzy równorzędne nagrody). W godzinach popołudniowych w szkole uruchomiono dla rodziców punkt informacyjny, aby przy okazji DNIA OTWARTEGO przybliżyć im wiedzę z zakresu profilaktyki  uzależnień oraz skutecznych sposobów komunikowania się ze swoimi dorastającymi pociechami .

 

WTOREK rozpoczęliśmy od „bieganiny”, gdyż byliśmy organizatorami IV TURNIEJU PROFILAKTYCZNEGO „Zdrowym być – mądrze żyć”. O godzinie 11˚˚ wszystko było „dopięte na ostatni guzik” i rozpoczęto zmagania wiedzowo – sprawnościowe. Pięć szkół gminnych walczyło o puchary oraz nagrody  ufundowane przez Gminną Komisję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Barlinku (wielkie dziękuję!). W licznych konkurencjach młodzież sprawdziła swoją wiedzę nt. rozmiarów szkód powodowanych przez alkohol, narkotyki. Uczniowie ponadto planowali działania profilaktyczne, aby ich młodsi i starsi koledzy oraz koleżanki nie „wchodzili na drogę uzależnienia”. Starali się także podejmować rozważne decyzje, aby uniknąć zagrożenia, częstokroć zachowując się asertywnie (czyli po prostu stanowczo i zdecydowanie mówić NIE). W drugiej części wymagającej sprawności fizycznej i refleksu udowodnili, że sport jest świetną alternatywą dla „wchodzenia na krętą ścieżkę używek”. Po równie zaciętej, ale i uczciwej walce, najlepszy wynik uzyskała drużyna z Publicznego Gimnazjum Nr 2 w Barlinku, II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa w Mostkowie, a III miejsce Szkoła Podstawowa Nr 4 (gratulujemy).

 

ŚRODOWE zajęcia odbyły się we wszystkich klasach, a dotyczyły mechanizmów uzależnienia i wpływów środków psychoaktywnych na organizm młodego człowieka. Podsumowaniem zajęć było wykonanie przez klasę (wraz z wychowawcą) plakatu obrazującego „drogę do wolności i radości” poprzez pułapki czyhające na młodego człowieka (narkotyki, alkohol, sekty). Klasy przygotowały swoiste kompendium wiedzy nt. zagrożeń, wyznaczając odpowiednie kierunkowskazy i znaki będące ostrzeżeniami (czasami nie warto chodzić na „skróty”).

 

CZWARTKOWA  „uczta” przygotowana została przez współpracujący z naszą gminą TEATR „KURTYNA” z Krakowa, który zaprezentował dla naszych uczniów dwa spektakle. Pierwszy „Droga do wolności” dotyczył problematyki sekt i mechanizmów uzależnienia młodego człowieka, natomiast drugi „Jak na to patrzę?” poruszył istotne zagadnienia tolerancji, przemocy oraz zrozumienia problemów młodych ludzi. Świetna „gra aktorska” poruszyła gimnazjalistów, a pospektaklowe spotkanie dopełniło całości (serdecznie dziękujemy i prosimy o jeszcze).

 

PIĄTEK podsumowywał cały miniony tydzień. Został tak pomyślany, aby w atmosferze „spontaniczno – wyreżyserowanego” happeningu „zostawić” w młodych umysłach jak najwięcej pożądanych treści profilaktycznych. Rozpoczęliśmy od hymnu „Powiedz Nie! – to nie grzech”, potem spektakl „Świadectwo”, czyli historie prawdziwe i autentyczne siódemki bohaterów ubarwione wspaniałą narracją ( wykorzystaliśmy doświadczenie p. Marty z „Wiatraków” oraz zapał i entuzjazm uczniów klasy III b – wielkie dzięki). Niespodzianką były popisy indywidualne oraz bitowe Kułka i Nuna (czyli naszych  absolwentów- Daniela Kułakowskiego oraz Artura Szczytniewskiego) wspomagane przez Pawła Pytla. Żywe teksty hip-hopowe budziły spontaniczne reakcje publiczności, tak samo jak solowe popisy rock-bluesowe Macio i Jaro ( czyli Macieja Szmigielskiego oraz Jarosława Kurka). Magiczna moc gitar sprawiła, że w nowych rytmach bluesa „odnalazł się” także pedagog szkolny, dedykując wszystkim swój autorski tekst.

 

Całość naszego spotkania przeplatano wręczaniem nagród, dyplomów... a także nie zapominano o podkreślaniu ważnych  spraw, jakimi powinny być dla młodych ludzi „bezpieczne zachowania”. Mottem przewodnim były słowa piosenki Kasi Kowalskiej „Każda droga jest łatwiejsza, gdy widzisz to, co dobre jest”. Czas szybko mijał, ale parafrazując, że „wszystko dobre, co się dobrze kończy, zakończyliśmy INNY (choć szkolny) TYDZIEŃ Z PROFILAKTYKĄ w PG Nr 1. A więc... do zobaczenia za rok, bo pomysłów  w młodych ludziach wiele i chęci do robienia czegoś również (jeżeli „odciągnięto” ich od nauki, przepraszamy).

 

P.S.

Dziękujemy wszystkim za życzliwość i pomoc.

 

Zespół ds. promocji zdrowia i profilaktyki:

  1. Chikh – Sulaiman

A. Wieczorek
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka