Wiem, że uczyć się trzeba....cd.

 

Luiza Głowik – w listopadowym numerze „Echa Barlinka”
z 2005 roku, pod takim samym tytułem ukazał się wywiad z Luizą. Była wówczas uczennicą III klasy Publicznego Gimnazjum nr 2 w Barlinku i Najlepszą z Najlepszych uczennicą w naszym mieście.
 

W czasie ferii zimowych, w lutym 2007 r. miałam możliwość znów porozmawiać z Luizą, która po ukończeniu gimnazjum uczy się obecnie w XIII Liceum Ogólnokształcącym mieszczącym się przy ul. Unisławy
w Szczecinie.

 

J.D. -Minęło prawie półtora roku od naszej rozmowy. Wiem, że uczysz się obecnie w szczecińskim renomowanym liceum. Powiedz mi, jak to się stało, że wybrałaś szczecińska Trzynastkę?

Luiza – Mogłam wybrać każdą szkołę. O XIII Liceum w Szczecinie dowiedziałam się od mojego starszego kolegi Jakuba, który tam się uczy i jest obecnie w klasie maturalnej. To on opowiadając o swojej szkole zachęcił mnie abym tam złożyła dokumenty. I zostałam przyjęta.
 

J.D. –Powiedz mi coś bliższego o swojej obecnej szkole.

Luiza – XIII Liceum Ogólnokształcące jest częścią Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Nie wiem dokładnie ilu uczniów uczęszcza do liceum ale wiem, że są 4 klasy pierwsze, 4 drugie i 4 trzecie. W klasach  jest ok.  20-30 uczniów. Spośród 4 klas pierwszych jedna jest humanistyczna, druga ma profil matematyczno – fizyczny. Jest jeszcze klasa biologiczno – chemiczna. Ja chodzę do klasy ogólnej, w której uczeń może wybrać przedmioty, z których  chce mieć indywidualny tok nauczania. W innych przedmiotach obowiązuje program podstawowy.
 

J.D. Jakie wybrałaś przedmioty, które chcesz indywidualnie zgłębiać?
Luiza – Język polski, biologię, chemię


J.D. Jakich uczysz się języków obcych?

Luiza – Angielskiego i niemieckiego


J.D. Czy wśród grona pedagogicznego jest więcej kobiet czy mężczyzn?

Luiza – Chyba jest tyle samo kobiet co mężczyzn.


J.D. Co jeszcze ciekawego możesz powiedzieć o swojej szkole?

Luiza – Nasze liceum jest pod patronem Uniwersytetu Szczecińskiego. Możemy korzystać z biblioteki i czytelni uniwersyteckiej. No, i obowiązują nas mundurki.


J.D. –Właśnie miałam zapytać o mundurki. Widziałam uczniów waszej szkoły w telewizji. Podobały mi się wasze stroje. Czy możesz powiedzieć nam coś więcej na ten temat?
Luiza – Mamy mundurki robocze czyli codzienne i galowe, na uroczystości szkolne i nie tylko. Na codzień do szkoły latem nosimy polo bordowe i ciemną spódnicę lub spodnie. Zimą zakłada się do polo bordową kamizelkę lub bluzę dresową. Strój galowy to marynarka bordowa z godłem szkoły, biała bluzeczka z kołnierzykiem i kolorowa apaszka a’la krawat oraz granatowa lub czarna spódnica do kolan lub spodnie dla chłopców i czarne buty na niskim obcasie.


J.D – Czy młodzież narzeka na to umundurowanie, czy jest zadowolona?

Luiza – Ja osobiście się cieszę. Może ktoś nie lubi, ale ja nie słyszałam żadnych narzekań.. Jest wygodnie i odpada problem w co się ubrać.
 

J.D. – Jak ty, jedynaczka czujesz się z dala od rodziców, w obcym mieście i nowym środowisku szkolnym?

Luiza – Teraz to już nie jest nowe środowisko, w którym przebywam. Minęło już pół roku. Czuję się dobrze. W każdy weekend przyjeżdżam autobusem do domu. To nie jest taka duża odległość, a Szczecin nie był mi przedtem obcy.
 

J.D. – Mieszkasz pewnie w internacie?

Luiza – Tak. Mieszkam w Szkolnej Bursie Integracyjnej, w czteroosobowym pokoju.
 

J.D. – Czy twoim rodzicom nie jest ciężko pod względem finansowym łożyć na twoje utrzymanie poza domem?

Luiza –  Dużą pomocą dla mnie jest stypendium z „Orlenu” i nagroda pieniężna z Fundacji Państwa Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskiech.
 

J.D. – Na zakończenie powiedz mi o swoim uczestnictwie w olimpiadach przedmiotowych. To, że wybrałaś dodatkowy tok nauczania z niektórych przedmiotów pozwala ci startować w olimpiadach. Wiem, że w czasie ferii przygotowywałaś się do Olimpiady Języka Polskiego i Literatury.

Luiza - 27. stycznia i 10. lutego br. brałam udział w Olimpiadzie Języka Polskiego i Literatury na szczeblu okręgowym (wojewódzkim) i w chwili obecnej czekam na wyniki.

27. stycznia odbył się etap pisemny czyli test językowo – gramatyczny i praca stylistyczna na wybrany temat.

10. lutego miałam ustną obronę pracy pisemnej na etapie wstępnym, który był na początku roku szkolnego. I to tyle co mogę powiedzieć na temat olimpiad w chwili obecnej.
 

J.D. – Życzę Ci żeby wszystkie twoje zamierzenia się spełniły i dziękuje za rozmowę.
 

J.Drwięga
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka