TYDZIEŃ TEATRU
 

 „Tydzień Teatru” rozpoczął się w dn. 27.03.2006 r., a więc w dniu, który jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Teatru. W tym dniu, dzieci z kółka teatralnego zapoznały wszystkich z harmonogramem całego Tygodnia Teatru.
 

 

Następnie, pod naszą opieką (Wiesławy Wielgus i Sławomiry Bojanowskiej), wykonały przedstawienie pt. „Kłopoty Jurka i Felka”, które poruszało problemy zdrowotne i higienę każdego człowieka. Po występie głos zabrała zaproszona przez nas pani pielęgniarka –Jolanta Suterska. Nawiązując do przedstawienia podkreśliła rolę higieny w naszym codziennym życiu.

Następnie odbył się pokaz kukiełek i krótkie przedstawienie kukiełkowe pt. „Kopciuszek w stylu retro” w wykonaniu kółka teatralnego.Podsumowując ten dzień, poprosiłyśmy uczniów, aby gromadzili materiały, z których będą mogli robić różne postacie lalek.
 

W drugim dniu, przedstawiciele kółka teatralnego powitali na scenie dwie nowe grupy : klasę I b pod opieką pani Eli Konowalskiej i klasę II a z panią Dorotą Kowalską.

W wykonaniu kl.I b obejrzeliśmy inscenizację pt. „Żegnaj zimo, witaj wiosno”, która nawiązywała do tradycji topienia kukły marzanny w dniu 21 marca na znak odejścia zimy.
 

Po krótkiej przerwie, podczas której nastąpiła zmiana dekoracji, na scenę wkroczyła klasa II a z przedstawieniem pt. „Baśniowe troski”. Temat dotyczył czytania bajek i zachęcał do sięgania po książki. W dobie komputerów czytanie książek schodzi na dalszy plan, dlatego problem ten należałoby poruszać częściej. Następnie podczas recytacji wierszy J. Brzechwy kółko teatralne zademonstrowało teatr pacynek oraz pokazało różne rodzaje pacynek.
 

Środa znów przyniosła zmiany: nowe dekoracje, stroje i tematyka. Uczniowie z kółka teatralnego powitali w tym dniu klasy:II b, II d, III d pod opieką p. Małgorzaty Obidowskiej, p. Wioletty Kulczewskiej i p. Anny Plenzner. W ich wykonaniu obejrzeliśmy przedstawienie pt. „Kot w butach”.
 

Potem krótka inscenizacja „Stoliczku, nakryj się” w wykonaniu kl.III a pod opieką p. Marzeny Rychlińskiej , która poruszała problem poszanowania lasu i używania podstawowych, a jakże czarodziejskich słów : proszę, przepraszam, dziękuję.
 

„Teatr cieni” zakończył całość i tu okazało się, że ta forma nie jest znana wszystkim dzieciom. Wzbudziła ona bardzo duże zainteresowanie wśród widzów.
 

 

W czwartek przyszły zaproszone grupy przedszkolne z Przedszkola Miejskiego Nr 2 „Pod Topolą” wraz z opiekunami ( w ramach współpracy i integracji dzieci ze szkołą), które zaprezentowały kolejno: „ Ja coś mam” w wykonaniu „Leśnej Gromady” oraz „ Witaj wiosno” przez „ Misie Uszatki”. Nowe dekoracje, stroje, trochę strachu i tremy, ale całość wspaniała. Przedszkolaki wraz z paniami otrzymały słodycze i podziękowania (również pisemne) za włączenie się do projektu.
 

Potem dzieci z kółka teatralnego poruszając marionetkami wykonały taniec flamandzki. I tu się okazało, jak trudno było wyszukać gotowe marionetki; niektóre trzeba było zrobić samodzielnie.
 

W piątek gościliśmy z kolei grupę przedszkolną „Motylki’z opiekunami. W ich wykonaniu obejrzeliśmy inscenizację pt. „Śniadanie wróbli”, zachęcającą wszystkich do dokarmiania naszych skrzydlatych przyjaciół. Za włączenie się do projektu otrzymały słodycze i podziękowania.
 

W wykonaniu kółka teatralnego odbył się pokaz teatru masek i pantomimy.

Wykonane przez uczestników kółka fraszki były podsumowaniem i przypomnieniem terminów związanych z teatrem.


Wszystkie klasy otrzymały podziękowania za występ lub za wcielenie się w rolę widza. Wszyscy, bowiem bardzo chętnie oglądali przedstawienia, a sam teatr aby istnieć, musi mieć i aktorów, i widzów. Zostały również przydzielone zadania do wykonania, a czas przedłużono do 03.04.2006 r. na prośbę uczniów i nauczycieli.
 

Wystawa prac odbyła się od 03.04.-05.04.2006 r. na dolnej rekreacji. Można tu było zobaczyć różne lalki wykonane samodzielnie przez dzieci, jak i z pomocą rodziców.
 

Według nas, nauczycieli, taka forma pracy pobudza dzieci do twórczej aktywności, rozwija zainteresowania teatralne oraz dostarcza przeżyć emocjonalnych i estetycznych.

                                                Opracowały: W. Wielgus i S. Bojanowska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka