„Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości”

 

Dnia 15.03.2006 r. obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorczości, z tej okazji, uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku, mieli możliwość odbycia 3-5 godzinnych praktyk zawodowych, w ramach SZOK-u (Szkolnego Ośrodka Kariery, działającego w tej szkole).
 

W programie tym wzięło udział 110 uczniów ZSP nr 1 w Barlinku. Odbywali oni praktyki w miejscach, w których chcieliby w przyszłości pracować. Uczniowie pracowali głównie w urzędach, szpitalach, szkołach a także bankach i sklepach.
 

Firmy wspomagające szkołę w realizacji tego projektu dały uczniom szanse poznania specyfiki wybranego zawodu, doświadczenia związku pomiędzy wykształceniem a karierą zawodową. Praktykujący zgłębiali wiedzę o znaczeniu relacji interpersonalnych dla dobrego funkcjonowania w miejscu pracy oraz zapoznania się z organizacją i zarządzaniem firmą.
 

Relacje uczniów są w większości pozytywne. Zgodnie uważają, że jest to inicjatywa mająca słuszne cele. Dzięki tym kilku godzinom mamy szanse poznać świat, do którego już niedługo wkroczymy, poznajemy zawody „od kuchni”, mamy możliwość sprawdzić czy ten wymarzony zawód jest dla nas odpowiedni. Ten program to bardzo dobry pomysł, który my, uczniowie, z wielkim entuzjazmem popieramy. Jesteśmy bardzo wdzięczni pomysłodawcom, ponieważ to dzięki nim mamy okazję poszerzyć swoje horyzonty. Dowiadujemy się wielu pożytecznych informacji, których nie wyczytamy w książkach ani nie nauczymy się w szkole.

Nabywamy wiedzę, która odpowiednio wykorzystana może nam już niedługo pomóc w zdobyciu pierwszej pracy. Często się mówi, że jesteśmy najważniejszą częścią społeczeństwa i jego przyszłością, ale równie często nie robi się nic, żeby nam pomóc tworzyć tą przyszłość jak najlepiej. Jesteśmy zdani sami na siebie; stoimy przed ważnym wyborem życiowej drogi i bez pomocy starszych, doświadczonych ludzi, łatwo jest popełnić błąd, który pociągnie za sobą szereg innych niepowodzeń. Akcje takie jak, ta pomagają temu zapobiegać. Choć to tylko kilka godzin, każdy z nas traktuje je jako cenne doświadczenie w dążeniu do kariery zawodowej. Nie mieliśmy możliwości pracować na odpowiedzialnych stanowiskach, zazwyczaj nasza „praca” polegała na wypełnianiu drobnych poleceń, ale mogliśmy dokładnie się przyjrzeć jak wygląda organizacja w danej firmie, jaka panuje atmosfera i jak wyglądają relacje między pracownikami.


Kasia, jedna z uczennic, próbuje wcielić się w rolę przedszkolanki

 

Instytucje i zakłady pracy, które zechciały nas wesprzeć w realizacji projektu to między innymi: Urząd Miasta i Gminy w Barlinku, Szpital Powiatowy w Barlinku, Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej „Medyk”, NZOZ „Rehabilitacja”, Poradnia Psychologiczno-pedagogiczna , Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom „Bratek”, Komenda Powiatowa Policji w Choszcznie Posterunek Policji w Pełczycach, Gospodarczy Bank Spółdzielczy w Barlinku, Biblioteka Publiczna w Barlinku, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Barlinku, Szkoła Muzyczna I Stopnia im Władysława Jana Ciesielskiego w Gorzowie Wlkp. , Publiczne Gimnazjum nr 1, Publiczne Gimnazjum w Przelewicach, Szkoła Podstawowa nr1 w Barlinku, Szkoła Podstawowa nr 4 w Barlinku, Szkoła Podstawowa w Będargowie, Szkoła Podstawowa w Jesionowie, Przedszkole Miejskie nr 1 im Janiny Porazińskiej, FDPA Fundacja na Rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa Barlinek, Przedsiębiorstwo Handlu Spożywczego Sp. z.o.o w Świebodzinie oddział Strzelce Krajeńskie, PHU „Marex” Osina, „Stardach” Przelewice, „Arbor” Barlinek, „Constans” Sp. z.o.o Kłodawa. A także wiele innych firm, których nie jesteśmy w stanie wymienić, jednak podziękowania te są kierowane bezpośrednio do każdej z nich.
 

Drodzy Państwo stając się sojusznikiem w dobrym przygotowaniu uczniów do wejścia na rynek pracy, wspomogliście szkołę w motywowaniu uczniów do większego zainteresowania się nauką i samokształceniem. Serdecznie za to dziękujemy, przepraszamy za wszystkie utrudnienia i zapraszamy do współpracy w przyszłych latach.        

 

Magdalena Dubois kl. II LO d
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka