Barlinek czyta dzieciom

W lipcu na Rynku Miejskim po raz pierwszy w historii miasta, Biblioteka Publiczna zorganizowała czytanie bajek dla dzieci pod hasłem „Lato z Bajką”. Do inicjatywy włączyli się barlineccy artyści, radni powiatu oraz burmistrz - Zygmunt Siarkiewicz. Dotychczas spotkania takie miały bardziej kameralny charakter, gdyż odbywały się przy świecach i muzyce. – W tym roku postanowiliśmy zrobić coś innego i wyjść na zewnątrz, aby zachęcić małych i dużych do czytania książek. Naszym głównym celem jest upowszechnianie czytelnictwa w bibliotece – mówi organizatorka i prowadząca imprezę Aldona Horoszewicz.

Pomimo tego, iż na rynku zebrała się zaledwie garstka słuchaczy, i tak organizatorzy zadowoleni byli z imprezy. Pierwszą bajkę Adama Mickiewicza pt. „Pani Twardowska” zaczęli wspólnie czytać Kazimierz Kłoda i Roman Lackowski. Następnie burmistrz opowiedział historię o królewnie, która została ukarana za pychę i została żoną żebraka (bajka Braci Grimm pt. „Król drozdobrody”). Wiesława Skierska przeczytała z kolei bajkę o żydowskiej dziewczynce, która stała się chrześcijanką, a Mieczysław Pyciak przedstawił słuchaczom bajkę z morałem A. Mickiewicza o chłopie i żmii, która to za uratowane życie, źle się odpłaciła dobremu chłopu.

Była też bajka przedstawiająca kłótnię małżeńską, o to czy pies został ogolony, czy też ostrzyżony (pt. „Golono-strzyżono”), którą przeczytał Andrzej Potyra oraz bajka pt. „Gęsiareczka” przeczytana przez barlinecką artystkę – Romanę Kaszczyc. Ostatnią bajkę „z ulicy sezamkowej” pt. „Królewna i herbatnik”, opowiadającą o piekarzu potworze, który nie chciał poślubić królewny, przeczytała organizatorka imprezy Aldona Horoszewicz.

Przybyli na imprezę zainteresowani, czyli najmniejsze pociechy wraz z rodzicami w przerwach między bajkami słuchali wokalu w wykonaniu naszej 16-letniej barlinianki – Marty Dzwonnik. Oprócz czytania bajek, organizatorzy zadbali o to, aby odbył się konkurs recytatorski, w którym wystąpiło 12 dzieci w wieku od 3 do 14 lat. Maluchy tak zaskoczyły jury, że postanowiono przyznać jednogłośnie I miejsce. Było również jedno wyróżnienie, dla trzy letniej Wiktorii Szubka za wiersz pt. „Pan Hilary”.

Uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a pozostałym dzieciaczkom, które tego dnia były na rynku rozdano słodycze.

M. Przyborowska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka