Z Miłoszem za pan brat

Wielu ludzi nie interesuje się poezją, myśląc, że jest to tylko czyjaś wizja świata, która nijak ma się do rzeczywistości. Jednak jakby zaprzeczeniem tego jest coraz większe zainteresowanie konkursami recytatorskimi. Wydaje mi się, że ludzie w ten sposób próbują się wyrwać z marazmu i choć na chwilę poprzerywać w innym, jakże pięknym wymiarze.

Tegoroczny Konkurs Recytatorski odbył się 30 marca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 przy ulicy Szosowej. Konkurs odbywał się z trzech kategoriach: recytacja, wywiedzione ze słowa oraz poezja śpiewana. Tematem przewodnim była twórczość Czesława Miłosza. Prowadzący - Wiktoria Baran i Jacek Niepsujewicz - od czasu do czasu raczyli słuchaczy kilkoma informacjami o życiu poety, które gładko mieszały się z recytowanymi utworami. Czesław Miłosz był poetą, prozaikiem, eseistą, tłumaczem, a także laureatem nagrody Nobla w roku 1980 i wielu innych prestiżowych nagród literackich, jego utwory były i są nadal tłumaczone na kilkanaście języków. Miłosz posiadał tytuł doktora honoris causa wielu uniwersytetów w USA i w Polsce, honorowe obywatelstwo Litwy i miasta Krakowa.

Jury w składzie: Krzysztof Komorowski - przewodniczący, Alicja Sawicka, Hanna Majewska, Mirosława Czerwieńska, Marta Szafkowska oraz Justyna Ślepowrońska, miało bardzo trudny orzech do zgryzienia, ponieważ zaprezentowało się aż 28 wykonawców, a każdy miał w sobie to „coś”, co warte było nagrodzenia.

Wszyscy poradzili sobie świetnie ze swoimi wierszami - co podkreślał K.Komorowski - każdy był bardzo dobrze przygotowany. Co do utworów, to mogliśmy usłyszeć m.in. „Pieśń o perle” w wykonaniu Julii Mastalerz i  Joanny Zmarzlik, „Słońce” i „Przypowieść o maku”, które recytowała Agnieszka Konowalska oraz wiersz bardzo kontrowersyjny „Alkoholik wstępuje w bramy niebios” interpretowany przez Olgę Gronkiewicz. Jak można było się spodziewać rekordy popularności bił najbardziej chyba znany wiersz Miłosza, czyli „Piosenka o końcu świata”.

Po wysłuchaniu wszystkich prezentacji, jury udało się na naradę. Po bardzo długim oczekiwaniu wszystko było jasne. Komisja przyznała 3 wyróżnienia, 3 III-cie miejsca, oraz pojedynczo II i II. Wyróżnienia otrzymali: Anna Konowaluk z kl. II LO „d”, Maciej Olchowy z I LO „a”, a także Paulina Hatłas - I LO „b”.

Następnie zostały rozdane nagrody za poszczególne kategorie, a więc za recytację: 3 m-ce: Olga Gronkiewicz, Justyna Fedoruk i Małgorzata Maciejewska. 2 miejsce zajęła Monika Łuba , a złoty laur zdobyła Agnieszka Konowalska. W kategorii „wywiedzione ze słowa” jury przyznało tylko I miejsce, które zajął duet - Kamila Ochnio i Cezary Wiśniewski za utwory „Sens” oraz „Krzyś”. „Poezja śpiewana” nie miała konkurencji. Michał Lizus osiągnął zasłużone zwycięstwo za wiersz „Poeta”.

Na koniec zmagań przewodniczący podziękował zgromadzonym za udział w 27. już Konkursie.

Małgorzata Maciejewska
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka