Emeryci w działaniu

Charakterystycznym zjawiskiem występującym w krajach Europy Zachodniej, a ostatnio także w Polsce, jest zwiększanie się liczby osób w starszym wieku, czyli emerytów i rencistów. W tej sytuacji kwestią ważną społecznie jest konieczność zagospodarowania czasu wolnego tym ludziom i ich integracja. Dobrze w tej roli sprawdza się Oddział Rejonowy Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Barlinku.

Moimi rozmówcami na ten temat byli obecny przewodniczący Oddziału Rejonowego Jerzy Kowalski oraz wiceprzewodniczący Mieczysław Marciniak (poprzedni przewodniczący). Rozmówcy poinformowali o istotnej zmianie przynależności organizacyjnej Oddziału od 1 kwietnia 2004 roku do Zarządu Okręgowego ZERiI w Szczecinie (dotychczas był to Gorzów Wlkp.). Z jednej strony jest to mniej korzystne dla pracy, gdyż zwiększyły się koszty dojazdu i czas na załatwienie określonej sprawy aż w Szczecinie, z drugiej - poprawił się poziom pomocy, zarówno organizacyjnej jak też finansowej. Zarząd Okręgu pomógł m.in.w przygotowaniu dwujęzycznych tekstów umów o współpracy z Radą Seniorów z Eberswalde. Nawiązanie oficjalnej współpracy z partnerami niemieckimi nastąpi w styczniu 2005 roku, a uroczyste podpisanie umowy o współpracy nastąpi w Eberswalde.

Aktualny stan organizacyjny

Stan członków Oddziału na początek 2004 roku wynosił 316 osób, a na dzień 14 grudnia 340. W tym okresie przyjęto 55 członków oraz skreślono 31 (zgony, zmiana miejsca zamieszkania, skreślenia statutowe). Składka roczna za 2004 r. wynosiła 15 zł - w 2005 roku będzie wynosiła 18 zł (decyzja Zarządu Głównego). W skład pięcioosobowego Zarządu Oddziału, obok wymienionych, wchodzi Krystyna Krupa jako sekretarz oraz Irena Fidos i Andrzej Kasprzak jako członkowie. W strukturach Oddziału działa Komisja Rewizyjna (przewodnicząca Bronisława Piekarska) oraz Komisja Socjalno-Bytowa (przew. Barbara Kramarz-Awsiukiewicz). W 2005 roku Oddział będzie obchodził jubileusz 30-lecia działalności. Kronikę Oddziału prowadzi Krystyna Krupa.

Efekty działalności w 2004 roku

* Bardzo interesująca była wycieczka do Suwałk oraz Wilna i Troki na Litwie dla 47 osób w dniach 17-19 maja. Uczestniczący byli bardzo zadowoleni z jej przebiegu.

* Znaczącym wydarzeniem była wycieczka i odnowienie kontaktów z seniorami w Eberswaldzie w Niemczech, która odbyła się w dniu 30 lipca (relacja we wrześniowym numerze EB). Duże wrażenie wywarło zwiedzanie śluzy do podnoszenia barek o 30 metrów z Odry na kanał berliński i odwrotnie.

* Wspaniała pogoda towarzyszyła uczestnikom wycieczki do Kołobrzegu w dniu 19 sierpnia.

* Tradycyjny coroczny piknik dla członków związku odbył się 10 września na terenie OSiW OHP (podziękowania za gościnę).

* Ciekawy był turnus rehabilitacyjny dla 32 niepełnosprawnych członków w Dziwnówku w okresie od 14 do 27 września w Ośrodku Rehabilitacyjnym „Zorza”. Uczestnicy zwiedzili też inne miejscowości nadmorskie - Niechorze, Trzęsacz i Kołobrzeg. Turnus dofinansowało Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Myśliborzu

* Oddział ZERiI był współorganizatorem Dni Seniora w dniu 23 października w sali widowiskowej BOK, w czasie których kilku członków Oddziału zostało wyróżnionych za społeczną aktywność. Uczestniczyła w nich przewodnicząca Zarządu Okręgu Danuta Frontczak oraz delegacja seniorów z Eberswalde (relacja w listopadowym numerze EB)

* Delegacja ZERiI uczestniczyła w tegorocznych uroczystościach Święta Niepodległości, a dwóch członków Oddziału pełniło zaszczytną funkcję w poczcie sztandarowym Rady Miejskiej

* W dniu 22 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne aktywu Oddziału, a w dniu 27 grudnia odbył się wieczorek andrzejkowy dla członków Związku, w którym wzięło udział 61 osób.

Działalność, którą przedstawiono w reportażu, była możliwa dzięki licznym, chociaż z trudem zdobywanych sponsorów, którym rozmówcy z całego serca dziękują w imieniu emerytów i rencistów oraz kierują słowa uznania za bezinteresowną pomoc na rzecz ludzi spracowanych i schorowanych.

Zamierzenia na 2005 rok

Zarząd Oddziału i Komisja Socjalno-Bytowa, zamierzają kontynuować dotychczasową sprawdzoną działalność, która integruje środowisko emerytów i rencistów. Zarząd liczy na dalszą, bezinteresowną pomoc dotychczasowych i przyszłych sponsorów oraz aktywną współpracę z seniorami z Eberswalde.

Dyskutowano też o konieczności zorganizowania w przyszłości, wydzielonego ośrodka dla seniorów z prawdziwego zdarzenia na wzór partnerskiego miasta Schneverdingen, gdzie każdy zainteresowany będzie mógł przyjść na kawę, pooglądać telewizję, posłuchać muzyki, zjeść posiłek, pośpiewać i pogawędzić z innymi. Rozmówcy rozumieją, że muszą się zmienić zasady finansowania organizacji emeryckich i musi poprawić się kondycja finansowa samorządu.

Stanisław Opatowicz
 

Copyright (c) 2004 Echo Barlinka