„Jak zachować „trzeźwy umysł”?
 

W Publicznym Gimnazjum Nr 1 w Barlinku już po raz drugi wystartowała kampania profilaktyczna po hasłem ZACHOWAJ TRZEŹWY UMYSŁ. Zachęceni ubiegłorocznym odzewem uczniów i licznym ich udziałem w konkursach zaplanowaliśmy kolejne.
 

1. Już w kwietniu bieżącego roku uczniowie klas pierwszych wzięli udział w TURNIEJU PIŁKARSKIM pod hasłem „ Graj i wygraj”. Zmaganie piłkarskie dostarczyły wielu emocji nie tylko uczniom, ale również nauczycielom i wychowawcom. Podczas turnieju wybrano najlepszego bramkarza, strzelca oraz klasę. Wszystkich nagrodzono okolicznościowymi pucharami i dyplomami. Specjalne podziękowania należą się nauczycielom wf-u, którzy opiekowali się uczniami i dbali o sprawną organizację rozgrywek.
 

2. W naszej szkole jest wielu pasjonatów „graffiti”, czyli sposobu wyrażania siebie poprzez nietypową sztukę malowania lub rysowanie. Dla nich i wielu innych( rysujących w zeszytach i pod ławkami) przeprowadzono ogłoszony już konkurs „Trzeźwy umysł”. Jury oceni prace, biorąc pod uwagę atrakcyjność formy „grafficiarskiej” oraz symbolikę zachęcającą do trzeźwości i zdrowia.. Najlepsze prace zostaną zaprezentowane w szkole na naszej stronie internetowej. No i oczywiście nagrodzone.
 

3. Dla mniej zdolnych plastycznie kolejny konkurs, który pobudzi „szare komórki” – TURNIEJ WIEDZOWY „1 z 11” pt. „Wygraj życie”. Każda z klas I i II typuje jedną osobę posiadającą największą wiedzę szkolną (lub szczęście) do finału szkolnego, który wyłoni szkolnego „omnibusa” radzącego sobie z pytaniami mniej lub bardziej trudnymi. Pośród pytań z tzw. Wiedzy ogólnej będą takie, które sprawdza, czy przyszły MISTRZ ma wiedzę o zagrożeniach ze strony substancji odurzających.
 

4. Niedługo wakacje - pomyśleliśmy więc o wszystkich, którzy lubią dobre rady. To dla nich i dla czytelników prasy szkolnej przygotowaliśmy specjalny numer gazetki poświęcony sprawom bardzo ważnym tj. bezpieczeństwa młodzieży podczas wakacji oraz unikania pewnych zagrożeń czyhających na młodych ludzi.
 

Życzymy wszystkim uczniom powodzenia w wymienionych konkursach, ale także rozsądnych wyborów w ich młodym życiu.

Podsumowanie całej kampanii zaplanowano na czerwiec. Wtedy też odbędzie się finał gminny. Żeby nie zapeszyć, niech pozostanie to małą tajemnicą, co zaplanowano, by zakończyć II Gminną Kampanię Profilaktyczną „Zachowaj trzeźwy umysł”

Koordynator szkolny

akcji „Z.T.U.”

A.Wieczorek  

IV Gminny Konkurs Ekologiczny
 

W Dniu Ziemi, 22 kwietnia, w auli SP nr 1 odbył się kolejny już Gminny Konkurs Ekologiczny przeznaczony dla uczniów trzecich klas.

Trzyosobowe zespoły dzieci przybyły z: Mostkowa, Rychnowa, Osiny, Płonna oraz ze SP nr 4.
 

Na początku uczniowie i komisja (Jadwiga Drwięga, Bożena Kuroch i Izabela Osesek) zostali poinformowani przez prowadzącą konkurs Małgorzatę Ligas o zasadach przeprowadzenia quizu. Organizatorki Teresa Kalicińska, Teresa Zielińska oraz Małgorzata Ligas  przygotowały dla uczestników dziesięć konkurencji.
 

Najpierw dokonano oceny przyniesionych przez dzieci postaci zrobionych z ekologicznych materiałów. Wszystkie były bardzo ładne i niezwykle pomysłowe.
 

Następnym zadaniem było rozwiązanie testu z wiedzy ekologicznej, a później uczniowie mieli wykonać kwiaty z przygotowanych wcześnie materiałów. Wszystkie drużyny podołały świetnie tej precyzyjnej pracy, nawet te wyłącznie męskie.

W trakcie konkursu dzieci udzielały odpowiedzi na zagadki przyrodnicze, rozwiązywały krzyżówkę z hasłem( „życie w wodzie”) oraz umieszczały na mapie Polski parki narodowe.
 

Ciekawą konkurencją była zagadka rysunkowa-należało rozpoznać cztery jaja różnej wielkości i przypisać je odpowiednim ptakom.

Po zakończeniu wszystkich zadań, komisja podliczyła punkty i ogłosiła wyniki: I m. SP nr 1 (41 pkt.), II m. SP Płonno (35pkt.), III m. SP 4 (34pkt.).
 

Następnie uczeń kl.III e Wojciech Marcinów odczytał przygotowany przez siebie referat poświęcony zanieczyszczeniom środowiska.

Po tej prezentacji nastąpiło podsumowanie i wręczenie dyplomów i nagród.
 

Było to kolejne działanie wychowawcze - dzieci wcześnie uczą się postaw proekologicznych i rozwijają w sobie wrażliwość na problemy środowiska. Każde z nich pragnie by było ono czyste, piękne i nie skażone.

Halina Kasprzak
 


Po egzaminach, a przed wynikami!

W dniach 5 i 6 maja o godzinie 900 przystąpiliśmy do egzaminu gimnazjalnego. Już o 830 odświętnie ubrani stawiliśmy się przed szkołę. Dawało się wyczuć ogromne napięcie i zdenerwowanie. Nie ma się co dziwić, przecież to nasz pierwszy tak poważny egzamin.
 

Pani dyrektor Lidia Kulczycka-Perske i wychowawcy życzyli nam powodzenia i połamania pióra. Po wejściu do szkoły zajmowaliśmy miejsca przy stolikach by punktualnie o godzinie 900 rozpocząć rozwiązywanie testu humanistycznego pt. „Moda ma swoją historię”, a następnego dnia matematyczno-przyrodniczego.
 

Moim zdaniem, tegoroczny egzamin w porównaniu z ubiegłorocznym był trudniejszy. No cóż, teraz pozostaje tylko czekać na wyniki egzaminów. Wszystkim Absolwentom Gimnazjum życzę cierpliwości i spełnienia marzeń (dużej ilości punktów i dostania się do wybranej szkoły)

Paulina Bartczak

kl. III c, PG nr 1

Powitanie Unii Europejskiej

 

Klasa I f wraz z wychowawcą panem Zbigniewem Lewandowskim w szczególny sposób postanowiła uczcić wejście Polski do Unii Europejskiej.
 

W nocy z 31.04 na 01.05. br. zgromadziliśmy się wraz z rodzicami przed budynkiem szkoły PG nr 1 przy ulicy Leśnej. Wcześniej przygotowaliśmy listę naszej klasy i umieściliśmy ją w butelce. Punktualnie o godzinie 2400 włożyliśmy ją do ziemi i w tym miejscu zasadziliśmy świerk, który, rosnąc, będzie nam przypominał tę ważną historyczną chwilę. Kiedy niebo rozbłysło światłem pierwszych sztucznych ogni, wyruszyliśmy do Hotelu „Alma” gdzie przy świetnej muzyce bawiliśmy się do białego rana.

 

Joanna Lewandowska

Magdalena Adamiok 

Kl. I f, PG nr 1

PG 1 zdobywało Tatry !

 

W II połowie kwietnia (14–17.04.2004 r.) panie: Katarzyna Chełstowska, Jolanta Hinc–Sucha i Alicja Chikh Sulaiman zabrały nas na wycieczkę do Zakopanego, Wieliczki i Krakowa.
 

Najpierw zwiedziliśmy w Wieliczce najstarszą, czynną do dziś kopalnię soli w Europie. Olbrzymie komory tworzą tam miasto o ponad 700–letniej historii. W 1978 roku Kopalnia ta została wpisana przez UNESCO na światową listę najcenniejszych zabytków. Niesamowite wrażenie zrobiła na nas Kaplica Św. Kingi znajdująca się ponad 100 metrów pod ziemią, która jest największą na świecie podziemną kaplicą.
 

Następnego dnia zdobywaliśmy już Tatry. Najciekawszą była wyprawa do Morskiego Oka – największego jeziora tatrzańskiego, którego głębokość dochodzi do 51 metrów. Jest ono położone w Dolinie Rybiego Potoku a otaczają go najwyższe szczyty Tatr Polskich – Rysy i Mięguszowieckie Szczyty.
 

Na zakończenie wycieczki odwiedziliśmy Kraków – dawną stolicę Polski, siedzibę królów polskich. Byliśmy w katedrze na Wawelu, gdzie od 1320 roku koronowali się wszyscy królowie polscy za wyjątkiem Stanisława Augusta Poniatowskiego. Większość z nich także tutaj znalazła miejsce wiecznego spoczynku.
 

Zwiedziliśmy także Kościół Mariacki i Collegium Maius.

Wyjeżdżając z Krakowa pomachaliśmy Smokowi Wawelskiemu. Według legendy, za panowania króla Kraka, u podnóża Wawelu mieszkał smok, którego pokonał szewczyk Dratewka.
 

Pełni wrażeń wróciliśmy do Barlinka, ale na pewno Tatry jeszcze odwiedzimy.

Uczestnicy wycieczki

PG 1


Ciekawy KONKURS

 

21 maja o godzinie 10.00 w Szkole Podstawowej w Mostkowie rozpoczęła się IV edycja konkursu „Nasze zdrowie”.

W przestrzennym pomieszczeniu rozstawiona została ekologiczna wystawa z fraszkami o zdrowiu; na stolikach ekspozycje warzyw, owoców, przypraw, nabiału i zboża. Każda ze szkół (Dziedzice, Barlinek nr 4, Osina, Mostkowo, Rychnów i Barlinek nr 1) eksponowały pomysły na dekoracje i kompozycje ekologiczne. Poza tym dzieci(3 osobowe delegacje uczniów) musiały wykazać się wiedzą rzeczową na tematy związane ze zdrowym trybem życia. Przedstawiały pisemne sprawozdania i małe scenki o zdrowiu. Wszystkie wykazały się dużą znajomością i rzetelnym podejściem do tematu. Konkurs prowadziła pedagog szkolna Barbara Tomaszewska; jury (Iwona Galbarczyk-dyr. Szkoły w Mostkowie, radne - Zofia Zmarzlik i Leonarda Rosiak, rada rodziców - Dorota Baranowska, Małgorzata Bujakowska; Bożena Kurach - Szkoła Podstawowa nr.1; Mirosława Sak - Szkoła Podstawowa nr.4; Beata Sokołowska - Szkoła w Rychnowie i z Sanepidu - Halina Skowron, która w imieniu komisji oznajmiła rezultaty poszczególnych konkurencji.

Tegoroczną edycję wygrała Szkoła Podstawowa w Mostkowie; II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Dziedzic; III Jedynka z Barlinka; i kolejno Rychnów, Czwórka z Barlinka i Osina.

Dla urozmaicenia konkursu śpiewały miejscowe „Promyki” pod kierunkiem Andrzeja Galbarczyka, zaś w przerwie imprezy wszyscy z apetytem konsumowali kolorowe, smakowite kanapki, popijając malinowym soczkiem.

Organizacji imprezy na szóstkę, atmosfera bardzo sympatyczna; w szkole w Mostkowie widać rękę dobrego gospodarza; ta szkoła ma szczęście, bo jest i będzie dalej rozwijać się ku pożytkowi dzieci i środowiska.

Podsumowania imprezy i zakończenia konkursu dokonała dyr. Szkoły Iwona Galbarczyk, której należą się serdeczne gratulacje również ode mnie.

Urszula Berlińska

P.S.

Oto przykład małych dziecięcych fraszek

„Nie pal mamo, nie pal tato

Przecież dzieci cierpią za to.”

„Długi spacer, chłodna woda

Siły i urody doda.”

 

 

Projekt międzyprzedmiotowy
 

W ubiegłym roku w Szkole Podstawowej w Chrapowie zapoczątkowano tradycję przekazywania dzieciom wiadomości na temat Unii Europejskiej. W tym roku szkolnym podjęłyśmy się kolejnego zadania częściowo związanego z Unią. Był to projekt międzyprzedmiotowy pod hasłem „Jesteśmy dobrymi sąsiadami".
 

Realizacja projektu trwała od stycznia do maja. Dzieci wykonywały różnego rodzaju zadania: mapy, albumy, przewodniki, taśmy czasu, uczyły się zwrotów i słówek w języku naszych sąsiadów. Projekt zakończył się 13 maja apelem z okazji wstąpienia naszego kraju do Unii. W tym dniu uczniowie prezentowali ostatnie zadania. Dotyczyły one muzyki i potraw krajów ościennych.
 

Zwycięzcami konkursu zostały: w kategorii klas młodszych - klasa I (wych. J. Maćkowiak), w kategorii klas starszych - klasa VI (wych. St Sobolewski). Wszystkie klasy zostały nagrodzone dyplomami, nagrodami książkowymi, sprzętem sportowym oraz słodyczami. Fundatorami nagród byli: Dyrektor Szkoły Stanisław Sobolewski, Rada Rodziców przy SP w Chrapowie oraz Grzegorz Kopaczewski - firma Landhaus z Barlinka.
 

Projekt to metoda nauczania i forma organizacyjnej pracy nauczyciela z uczniem, polegająca na realizacji przez uczniów konkretnego przedsięwzięcia (obszerniejszego niż zadania domowe) na podstawie wcześniej ustalonych zasad. Istotą projektu jest samodzielna praca ucznia, koordynowana i przygotowana przez nauczyciela. Wykonanie projektu bardzo często wymaga wykorzystania wiedzy z różnych przedmiotów nauczania. Uczniowie samodzielnie zbierają potrzebne dane do wykonania projektu, opracowują je (nie tylko w formie pisemnej), a następnie prezentują innym. Projekty powinny wiązać działalność praktyczną z pracą umysłową oraz rozwijać samodzielność.
 

Tylko dzięki zaangażowaniu wszystkich, którzy biorą udział w realizacji projektu można doprowadzić go do końca. Uczy on współpracy i współodpowiedzialności, poszukiwania i selekcji materiału, zapisywania i prezentowania zebranych materiałów.

Zachęcamy innych nauczycieli do wykorzystywania tej metody w pracy z dziećmi.

Danuta Filary

Aneta Świercz

SP Chrapowo


Konkursy piśmienniczy.

Konkurs pt.: „Czy znasz tą bajkę?

Baśnie braci Grimm.”

 

Dnia 12 maja 2004roku, o godz. 9.30 odbył się w Przedszkolu Miejskim nr 1 ul. Kombatantów 3 konkurs pt.: „Czy znasz tą bajkę?”. Konkurs zorganizowały: logopeda Marzena Gębusia i nauczycielka sześciolatków  Mariola Kucharska.

 

Celem konkursu było:

 

1.Zapoznanie dzieci sześcioletnich z treścią bajek niemieckich autorów  – braci Grimm.

2.Zapamiętanie treści bajki.

3.Pobudzenie i rozwijanie wyobraźni dziecięcej.

4.Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci.

5.Nabycie umiejętności odróżniania dobra od zła, czytanie i opowiadanie bajek w rodzinie.

 

Regulamin i organizacja konkursu:

 

Przygotowania do konkursu trwały cały rok. Do konkursu wybrałyśmy osiem bajek: 

„O dzielnym krawczyku”, „Czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Śnieżka”,

 „Stoliczku, nakryj się!”, „O wilku i siedmiu kożlądkach”, „Gęsiareczka”, „Paluszek”.
 

Książki z wyżej wymienionymi bajkami znajdują się w bibliotece miejskiej i biblioteczce pań wychowawczyń. Nauczycielki i Rodzice pomagali dzieciom w zapoznaniu się z bajkami, czytali je w przedszkolu, w domu. Wychowawczynie sprawdzały na zajęciach zdobyte umiejętności, zadawały pytania dotyczące poszczególnych bajek. Przedstawiały dzieciom sześcioletnim różne rekwizyty z bajek, aby sprawdzić jak zapamiętały treść.
 

Baśń silnie oddziałuje na wyobraźnię  dziecka, pozwala wczuwać się w motywy postępowania ludzi, w ich przeżycia. Kształtuje stosunek do wartości moralnych, uczy cenić szlachetne cechy charakteru, a potępiać zło. Bohater bajkowy, stojąc przed określonymi zadaniami (np.: obrony królewny, znalezienia drogi), znajduje się w podobnej sytuacji co dziecko: nie wierzy w możliwości ich wykonania. Jednak przebieg zdarzeń baśniowych dowodzi, że zdolny jest podołać tym próbom, choć jest mu nieodzowna pomoc nadprzyrodzonych sił lub takich

czy innych pośredników. Takimi pośrednikami jesteśmy my – dorośli, nauczyciele, Rodzice.
 

W konkursie „Czy znasz tą bajkę?” staraliśmy się dostarczać dzieciom informacji w małych dawkach. Dzieci poczuły potrzebę słuchania, przeżywały treść, rozmawiały na jej temat. Chcąc pobudzić wyobraźnię dzieci, opowiadanie i czytanie urozmaicano ilustracjami. Poprzez dobór bajek oraz ich przekaz staraliśmy się,   aby dla młodego odbiorcy było jasne, kto jest dobry, a kto zły i jaka spotkała go kara. Często w swoich zabawach dzieci naśladują bohaterów baśni, zapamiętują najdrobniejsze szczegóły.  

   

Na konkurs zaprosiłyśmy p. Dyrektor PM 2– mgr Teresa Staszak, wychowawczynie i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr2, p. Dyrektor PM1– mgr Renata Olejnik, wychowawczynie i dzieci z Przedszkola Miejskiego nr1.


W jury zasiedli: p. Bogusława Lisowska – Szkoła Podstawowa 4, p. Aneta Zmarzlik  –  przedstawiciel Rodziców i p. Dariusz Przewięźlikowski – BOK  „Panorama”.


Konkurs rozpoczęła pani mgr Marzena Gębusia (w przebraniu kotki: Kici – Mici)  powitaniem przybyłych gości i zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. Pierwsza część konkursu dotyczyła wiedzy o bajkach. Dzieci losowały pytania i odpowiadały na nie. Następnie pani Marzena przedstawiła dzieci z siedmiu grup, które zaprezentowały się w przeróżnych, pięknych strojach z bajek. Każda część konkursu przeplatana była zabawą ruchową, prowadzoną przez panią mgr Mariolę Kucharską. Drugą część konkursu, dotyczącą rozwiązywania rebusów przeprowadziła pani Mariola. W trzeciej części konkursu – prowadzonej przez panią Marzenę – dzieci miały za zadanie odgadnąć z jakiej bajki pochodzi dany rekwizyt.
 

Konkurs na temat „Czy znasz tą bajkę? – Bajki braci Grimm.” dostarczył dużo radości i zadowolenia zarówno dzieciom, nauczycielom, jak i Rodzicom. Przygotowali oni swoim pociechom przepiękne stroje.


W konkursie wiedzy o bajkach wygrały i zajęły pierwsze miejsce jednocześnie cztery grupy: Motylki – grupa p. Alicji Szmigielskiej i p. Haliny Wolskiej, Biedronki – grupa p. Marioli Kucharskiej i p. Beaty Kowalek, Kosmonauci – grupa p. Jolanty Tomaszewskiej i p. Urszuli Burakowskiej, Leśna Gromada – grupa p. Krystyny Lemieszko i p.Irena Symonowicz-Hołowczak, drugie miejsce zajęły jednocześnie dwie  grupy: Motylki – grupa p. Janiny Bojanowskiej, Misie - – grupa p. Ireny Szydłowskiej, trzecie miejsce zajęła grupa Krasnoludków – grupa p. Ryszardy Gorlach.  


W konkursie plastycznym p. Dariusz Przewięźlikowski nagrodził trzy prace:  

1 miejsce – Małgosia Plaskota, PM1( Motylki – p. A. Szmigielska, p. H. Wolska),

2 miejsce – Piotr Kawka,PM2(Kosmonauci – p. Tomaszewska, p. U. Burakowska)

3 miejsce -Agata Wieczorek PM2(Leśna Gromada -p. K Lemieszko, p. Hołowczak)  


natomiast szczególne wyróżnił
siedem prac:

Wiktor Romanowski  PM2(Leśna Gromada, p. K. Lemieszko, p. I. Symonowicz-Hołowczak),

Ewelina Mazurek  PM1(Motylki, p.J.Bojanowska),

Ola Pawłowska  PM1(Motylki, p. A. Szmigielska, p. H. Wolska),

Agata Wasilewska  PM2(Leśna Gromada, p. K. Lemieszko, p.I. Symonowicz-Hołowczak),

Karol Szut PM1(Biedronki, p. M. Kuczarska, p. B. Kowalek),

Natalia Hurec PM2(Kosmonauci, p. J. Tomaszewska, p. U. Burakowska)

Koło plastyczne PM1: Kamila Ligenza, Karolina Zmarzlik, Szymon Suszek, Norbert Duś, Ola pawłowska(prowadzone pod kierunkiem p. M. Kucharskiej i p. H. Wolskiej).Na zakończenie konkursu dzieci obejrzały przedstawienie pt.: „Trzy świnki”, przygotowane przez koło teatralne prowadzone pod kierunkiem p. Alicji Szmigielskiej i p. Haliny Wolskiej.


 Nagrody wręczali: p. Dyrektor – mgr Teresa Staszak, p. Dyrektor – mgr Renata Olejnik, p. Bogusława Lisowska, p. Aneta Zmarzlik, p. Dariusz Przewięźlikowski.

 

                                                                  Logopeda: mgr Marzena Gębusia,

                                                                    Nauczycie l –  wychowawca: mgr Mariola Kucharska