Wiosna w Żydowie

21 marca (niedziela) w południe na placu nowego boiska wykonanego przez samych mieszkańców tej małej, uroczej wioseczki rozpoczął się pierwszy mecz reprezentacji Żydowa (stroje niebieskie + piłki do nogi ofiarowane przez “Pogoń” Barlinek) z Kołem Wędkarskim nr 1 z Barlinka; wynik 6:2 dla Żydowa; sędziował Mieczysław Filajecki. Sponsorował piłkarzy sklep – Delicje – Michałowicz. Na mecz pomimo złej bardzo wietrznej pogody przybyli licznie mieszkańcy Żydowa i wielu kibiców z Barlinka (5 osób z TMB i Echa Barlinka).

Zrobienie boiska i placu zabaw dla dzieci, to kolejne inicjatywy miejscowej ludności, której przewodzi urocza sołtys Iwona Dwojewska, wydeptująca ścieżki, gdzie się da, by coś dla swej wsi załatwić.

Mecz piłkarski zainaugurował uroczystość powitania wiosny na wsi na okoliczność, czego kobiety jak zwykle przygotowały bogato zastawiony stół z wiejskim twarogiem, domowym smalcem, powidłami, dżemem. Goście raczyli się pysznymi ciastami upieczonymi przez kobiety z Żydowa. Była też kiełbasa na gorąco oraz chłodne i gorące napoje (kawa, herbata) - sponsor p. burmistrz.

Podejmowani byliśmy w pomieszczeniach świetlicy wynajętej od prywatnego właściciela, gdyż dawna świetlica w byłej szkole jest na dzisiaj nie do pozyskania. Dlaczego? Może w końcu sprawa zostanie załatwiona z pożytkiem dla wszystkich.

Dzieci i mamy przygotowały piękne ozdoby wielkanocne (jajka, palmy, stroiki) za co otrzymały dekoracyjne kubeczki z kaczuszkami, zajączkami, kurczakami. Wszystkie zajęły I miejsce bardzo zadowolone. Chcę w tym miejscu dodać, że kiedy latem kobiety z Żydowa w konkursie na dożynkowy wieniec zajęły II miejsce – otrzymały pieniądze, za które kupiły naczynia i mają teraz na czym dawać poczęstunek, zagospodarowują też świetlicę. W br. po żniwach społeczność Żydowa organizuje Dożynki. Na pewno będzie pięknie i jak zwykle bardzo serdecznie, gdyż atmosfera wśród ludzi tu żyjących jest dobrosąsiedzka i rodzinna.

Czyż nie warto pomóc tym ludziom żyjącym bardzo skromnie pomóc w założeniu telefonu na kartę, by mogli mieć szerszy kontakt ze światem. Bo zakres komórkowy tu prawie żaden albo bardzo słaby. Boże Mój, toż to XXI w. W imieniu gości wiosennej imprezy dziękuję wszystkim mieszkańcom Żydowa, że wspólnie przeżywają swój los, że kochają swe dzieci, swój dom i wieś, która jest ich miejscem na Ziemi, a mnie przywodzi wspomnienia z dawnych lat młodości. Do kolejnego spotkania w uroczym Żydowie.

Urszula Berlińska