Wieści z Leśnej


Publiczne Gimnazjum nr 1 uzyskało pozytywną opinię  Zespołu ds. Jakości Pracy Szkół i Placówek i tym samym może ubiegać się o honorowy Tytuł ,,Zachodniopomorska Szkoła Jakości”. Takie zaświadczenie odebrał dyr. Franciszek Snacki od Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty Jerzego Kotlęgi.


Zakończyliśmy naukę w I semestrze.  29 uczniów osiągnęło średnią ocen powyżej 4,75. Wśród nich najlepsze wyniki osiągnęli:

Konrad Aluszyk-5,36 , Katarzyna Krasowska-5,18 i Wojciech Nowakowski -5,17.

34 uczniów nie opuściło ani jednej godziny lekcyjnej. Podziwiamy!!!

  • Uczeń klasy I Dariusz Nowak otrzymał Dyplom Uznania za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie ,,Alfik Humanistyczny”

  • Uczennica kl. III Marta Stachura otrzymała Dyplom Uznania za uzyskanie dobrego wyniku w ogólnopolskim konkursie języka niemieckiego ,,Deufschfreund 2003”

  • Uczennica kl. III  Joanna Michałek otrzymała Dyplom kwalifikacji do przeglądu powiatowego w   kategorii ,,Mały Konkurs Recytatorski”.

  • Prace Pauliny Bartczak, Aleksandry Rychlińskiej, Iwony Nazaruk i Patrycji Ziemczonek wezmą udział w II etapie VI edycji ogólnopolskiego konkursu rysunkowego pod hasłem: ,,Strażak-ratownik w akcji”.

  • Drużyna chłopców zajęła III miejsce w Mistrzostwach Powiatu  Myśliborskiego w Halowej Piłce Nożnej.

  • Patrycja Marusiak bierze udział w Mistrzostwach Polski Kobiet w Warcabach Stupolowych. (Trzymamy kciuki)

Ferie minęły szybko i szczęśliwie. Wróciliśmy do ,,walentynkowej szkoły” pełnej serduszek i maksym miłosnych. W takiej atmosferze minął pierwszy tydzień. Drugi rozpoczął się ostatnią karnawałową dyskoteką. Jak miło jest w szkole, ile się tu dzieje? Za oknem słoneczko, pierwsze wiosenne kwiaty w ogródkach i jakoś cieplej na sercu. W gimnazjum na Leśnej chce się żyć!!!
 

 

Udział uczniów Liceum Ogólnokształcącego przy ul Leśnej

w konkursach i olimpiadach fizycznych
 

Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Leśnej uczestniczą w różnego rodzaju konkursach i olimpiadach fizycznych, odnosząc sukcesy na szczeblu powiatu a także w konkursach wojewódzkich w Szczecinie. Mam szczęście pracować w szkole, do której przychodzi młodzież zainteresowana nauką. Z naszej szkoły wywodzi się wielu olimpijczyków z innych przedmiotów, jest więc w szkole duch pracy naukowej lecz ja zajmę się tylko fizyką, której uczę w tej szkole od września 2000 roku. Nie istnieje oczywiście przepis na “wykrywanie" uczniów uzdolnionych do przedmiotów matematyczno-fizycznych jednak z grupy młodzieży dość zdolnej można wybrać najzdolniejszych np. przez odpowiednie obserwacje na lekcjach. I tak w roku 2001 drużyna LO przy ul. Leśnej w składzie Paweł Liśkiewicz, Marcin Kukawski, Michał Jabłoński i Bartek Czerwik zajęła VIII miejsce drużynowo w woj. zachodniopomorskim (na 46 szkół). Wyprzedziły nas tylko 4 “ogólniaki" ze Szczecina, 2 z Koszalina i jeden z Kołobrzegu. Indywidualnie Paweł Liśkiewicz zajął 10 miejsce a Marcin Kukawski 12 miejsce na 192 uczestników.
 

W 2002 roku Paweł Liśkiewicz i Marcin Kukawski byli uczestnikami finału wojewódzkiego w Szczecinie. W 2003 roku Marcin Kukawski, Paweł Liśkiewicz i Piotr Szajda uczestniczyli w indywidualnym Turnieju Fizycznym na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego nie kwalifikując się jedynie do ścisłego finału. W roku 2004 grupa uczniów tj. Paweł Liśkiewicz, Marcin Kukawski z klasy IV b oraz Karina Sabat, Anna Kłudka, Piotr Szajda, Grzegorz Osóbka, Maciej Tomiałojć z klasy II b rozwiązywała bardzo trudne zadania 53 Olimpiady Fizycznej organizowanej przez Polskie Towarzystwo Fizyczne w Warszawie. Był to ich pierwszy start w tej olimpiadzie, który powinien przynieść doświadczenia w nabywaniu takich cech jak pracowitość, dociekliwość, krytycyzm oraz chęć osiągnięcia sukcesu lub sprawdzenie się w działaniu.
 

3 kwietnia 2004 uczniowie naszego liceum będą uczestniczyć w 46 Międzyszkolnym Turnieju Fizycznym, który odbędzie się na Wydziale Matematyczno-Fizycznym Uniwersytetu Szczecińskiego.

Życząc sukcesów w tych zawodach oraz tradycyjnego “połamania piór"

Nauczyciel fizyki w LO przy ul. Leśnej

mgr Tadeusz Brzykcy


,,OLIMPIJCZYCY’’ Z  PUBLICZNEGO GIMNAZJUM  NR 2

     

 Jak co roku miesiąc styczeń jest w szkołach bardzo pracowity. Po pierwsze kończy się   I semestr nauki, a po drugie jest to czas  rejonowych konkursów przedmiotowych. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie z pięciu przedmiotów.

W czasie ferii zimowych, kiedy jedni  odpoczywali po trudach nauki, inni czekali z niecierpliwością   na wyniki tych konkursów. Są one imponujące.

Do konkursów wojewódzkich dostali się następujący uczniowie:

Język polski – Luiza Głowik (I b); opiekun p. Regina Bęben.

Biologia – Grzegorz Zajączkowski (III b);opiekun p. Danuta Zajączkowska.

Fizyka – Kacper Rzepecki (III a) ;opiekun p. Maria Kotowska

Matematyka – Maciej Olchowy (III a); opiekun p. Elżbieta Kasperkiewicz

Geografia – Jakub Syroka (III a); opiekun p. Wojciech Burzyński


Konkursy wojewódzkie odbyły się do tej pory z trzech przedmiotów: języka polskiego, matematyki i biologii. Konkursy z fizyki i geografii odbędą się w drugiej połowie marca. Kuratorium Oświaty i Wychowania jest też organizatorem Konkursu Kultury Filozoficzno- Humanistycznej. Uczennica z naszej szkoły – Zuzanna Zuj zakwalifikowała się do etapu wojewódzkiego. Opiekunką Zuzi jest p. Iwona Żytkowiak. Będziemy z niecierpliwością czekać na rezultaty. 
 

Życzymy sukcesów! Będziemy trzymać kciuki! Za uczniów i ich opiekunów .                         

Uczniom życzymy najlepszych wyników. A jeżeli nie uda im się zostać laureatami,  to i tak wyniki, które do tej pory osiągnęli są fantastyczne i zasługują na słowa ogromnego uznania i podziwu.

 A-eM

 

Pasowanie na czytelnika
 

Zgodnie z wieloletnią tradycją SP nr 1 12 marca odbyła się uroczystość pasowania pierwszoklasistów na czytelnika.

Odświętnie ubrani uczniowie wraz z swoimi wychowawczyniami szczelnie wypełnili aulę szkoły. Na scenie umieszczono motto uroczystości: “Ja uśmiechem swej okładki wciąż cię witam i zapraszam, byś otworzył mnie i czytał”, oraz prace malarskie uczniów, przedstawiające różne postacie z bajek. W krótkiej scence teatralnej dzieci przebrane za te postaci przekonywały do tego, że warto czytać.

Następnie, za panią Marią Kołosowską, autorką uroczystości, pierwszoklasiści złożyli przyrzeczenie: “Przyrzekam szanować cię, książko, i korzystać z twoich rad i mądrości”.


Na zakończenie każdy uczeń otrzymał kolorową zakładkę, na której ma na bieżąco zapisywać tytuły przeczytanych książek.

Było to ważne wydarzenie w życiu pierwszoklasistów i dobrze dzieje się w szkołach, gdy tego typu uroczystościom nadaje się wysoką rangę. Tym bardziej, że z książką jest coraz gorzej. Statystyki mówią bowiem, że przeciętny Polak czyta dziś jedną książkę na rok. Zachęcanie więc dzieci do czytania już od pierwszej klasy ma głęboki sens. Chodzi o nauczenie młodych ludzi miłości i szacunku do dobrej książki. Są przecież takie utwory, które czytane w dzieciństwie pamięta się latami.

Halina Kasprzak

 

I KTO POWIEDZIAŁ, ŻE W SZKOLE JEST NUDNO?
 

16 marca 2004 roku  odbyła się w Publicznym Gimnazjum NR 1 szczególna lekcja języka polskiego .

Miała na celu ukazanie nam, jak w przyszłości będą wyglądać rozmowy kwalifikacyjne.
 

Nasza nauczycielka, p. Lidia Kulczycka - Perske była przygotowana na powagę ze strony klasy( III B rozrywkowi naukowcy), ale my (jak zwykle) potraktowaliśmy sprawę z lekkim przymrużeniem oka. Biorąc pod uwagę reakcję polonistki(duuże oczy,dziwna mina), to mimo wszystko(tak nam się wydaje) była zadowolona.


Wszystkim szczególnie przypadł do gustu "występ" (bo trudno to nazwać rozmową kwalifikacyjną) pięciu chłopaków. Początkowo pracodawca nie patrzył przychylnie na CV bliźniąt syjamskich, starających się o pracę nauczyciela biologii, ale dał się przekonać małym prezencikiem w białej kopercie :-). Przedtem jednak musiała interweniować agencja ochrony "Sekjurity Ambasady", ponieważ bliźniacy oficjalnie wygłaszali swoje poglądy polityczne powiązane z wyznaniami religijnymi.


Może i nie potraktowaliśmy tego zadania poważnie, ale w końcu jesteśmy jeszcze "gim-dziećmi", które lubią się bawić w najróżniejszy sposób.

Sądzimy ,że tego typu lekcje pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie a przede wszystkim pozwalają na twórcze myślenie .W przyszłości (chyba niedalekiej), na pewno poradzimy sobie  podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

 

Ola Kuczer i Patrycja Marusiak 

 

“Strażak - Ratownik w Akcji” – rozstrzygnięcie konkursu gminnego.

 

Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej - Szef Obrony Cywilnej Kraju ogłosił VI edycję ogólnopolskiego konkursu rysunkowego pod hasłem" Strażak - ratownik w akcji". Celem konkursu jest uświadomienie przyczyn występowania wszelkiego rodzaju zagrożeń i wyrobienie możliwie skutecznych umiejętności zachowania się podczas ich występowania. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół specjalnych innych placówek wychowawczych.
 

W Mieście i Gminie Barlinek w konkursie udział wzięli uczniowie gimnazjum, wszystkich szkół podstawowych oraz przedszkola miejskie. Do konkursu zgłoszonych było razem 153 prac plastycznych. Komisja w składzie: Halina Fijałkowska - przewodnicząca, Brygida Liśkewicz, Anna Snacka, Dariusz Przewięźlikowski i Zenon Wróblewski do następnego etapu - powiatowego zakwalifikowali:


W grupie I - dzieci - od 6 - 8 lat
:

Kądziela Magda - S.P.Nr 4 - naucz. J. Pawlak, Gorazdowska Aleksandra - SP Nr l - naucz. M. Rychlińska, Buczek Magdalena - SP Rychnów - naucz. D. Sierotowicz, Borkowska Ewelina - SP Rychnów - naucz. D. Sierotowicz, Suszek Szymon - Przedsz. Miejskie Nr l naucz. A. Szmigielska.


W grupie II - dzieci - od 9 - 12 lat
:

Nawrocka Marlena - S. P. Nr l - naucz. M. Kopycka, Plutowska Natalia - SP Nr 4 - naucz. E. Grzywna, Kordowski Mariusz - SP Osina - naucz. A. Antkowiak, Cisakowski Patryk - SP Rychnów - naucz. D. Sierotowicz, Dziubiński Dawid - SP Nr l - naucz. I. Osesek, Szafkowska Alicja SP Nr l - naucz. M. Kopycka.


w grupie III - grupa starsza - 13 - 16 lat
:

Rychlińska Aleksandra - Publiczne Gimnazjum Nr l - naucz. M. Milcarz, Nazaruk Iwona - Publiczne Gimnazjum Nr l - naucz. M. Milcarz.

Wszystkie prace odzwierciedlały trud strażaków w akcji. Ale jak to w konkursach bywa, trzeba było wyłonić szczególnie wyróżniające prace. Za podjęcie dodatkowego trudu nauczycielom, dzieciom i młodzieży serdeczne dzięki. Mamy nadzieję, że niektóre prace znajdą się w edycji ogólnopolskiej - z takim nastawieniem ocenę prac kończyli plastycy barlineckiego BOK Panorama. Oby ICH słowa były prorocze.

Z ZEASZu

Anna Snacka

TRELE MORELE CZYLI CO SIĘ W PRZEDSZKOLU “POD TOPOLĄ” DZIEJE

Barlinek to jedno z najpiękniej położonych miast w naszym województwie. Teraz, gdy wszyscy z utęsknieniem wypatrujemy każdego, nawet najmniejszego śladu wiosny coraz częściej zadzieramy głowę do góry spoglądając na korony drzew. Tej wiosny jednak może nam zabraknąć zieleni młodych liści i pięknych białych kwiatów kasztanowców. Trudno sobie wyobrazić, że z naszego krajobrazu mogą zniknąć na zawsze te piękne drzewa, które należą do najbardziej malowniczych i są najbliższe sercom wszystkich dzieci. Właśnie dlatego najmłodsi obywatele Barlinka bardzo ochoczo przystąpili do akcji RATUJMY KASZTANOWCE. Dzieci pięcioletnie przygotowały z tej okazji krótką inscenizację pt. “Kasztanowy krasnoludek”. Inscenizacją tą rozpoczęliśmy spotkanie z panem E. Dmytruszewskim, który opowiedział przedszkolakom o chorych drzewach i sposobie ich ratowania. Trzeba powiedzieć, że przedszkolacy popisali się sporą wiedzą na ten temat. Kolejnym krokiem na drodze ratowania drzew było zebranie pieniędzy na ten cel. Każda z grup wymyśliła własny sposób, a my postanowiliśmy, że zapracujemy na nie. Zorganizowaliśmy zatem aukcję naszych najpiękniejszych prac i zaprosiliśmy na nią rodziców. Aukcja odbyła się 8 marca i z tej okazji wszystkie obecne panie odebrały kwiaty oraz życzenia. Następnie goście obejrzeli przedstawienie, po którym dzieci zapoznały zgromadzonych z celem tej akcji. Uzyskane w ten sposób pieniądze przedszkolacy zanieśli do banku i wsypali je do dużej puszki. Teraz mamy zamiar obserwować pracę chirurga drzew, który będzie je leczył. Mamy nadzieję, że zasłużyliśmy na miano “obrońców przyrody”! Tym bardziej, że akcja ta nie była jedyną, w jakiej uczestniczyliśmy.
 

W styczniu postanowiliśmy urządzić zwierzętom leśnym choinkę. W tym celu zgromadziliśmy warzywa, zrobiliśmy karmę dla ptaków i pojechaliśmy do LEŚNICZÓWKI ŚRÓDBORÓW, gdzie pan Tomek Tomiak i pan Darek Piątek zaprosili nas na wyprawę do paśnika. Dzieci maszerowały przez las ucząc się rozpoznawać tropy zwierząt. W paśniku zostawiliśmy karmę dla mieszkańców lasu, a nasi gospodarze opowiedzieli nam o ich zwyczajach i o dokarmianiu zwierząt. Leśniczówka powitała nas wielkim ogniskiem i wspaniałą ucztą. Mieliśmy też okazję poznać mieszkające tam zwierzęta domowe oraz wysłuchać legendy o starym dębie Mohorcie. Dzieci zostały obdarowane ciekawymi książeczkami o lesie i jego strażnikach, a na koniec zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Tą wspaniałą wycieczkę pomogli nam zorganizować i przeprowadzić pracownicy Nadleśnictwa, którym bardzo dziękujemy! Szczególnie gorące podziękowania kierujemy do pani Sikorskiej.
 

Nie tylko zwierzęta żyjące na wolności potrzebują naszej pomocy. Potrzebna jest ona również zwierzętom mieszkającym wśród nas. Zaprosiliśmy więc do przedszkola Punię i Gacka. Te śliczne imiona noszą chomik oraz świnka morska, należące do dzieci z naszej grupy. Przedszkolacy opiekowali się nimi przez kilka godzin, co sprawiło im wiele radości. Nasi goście należą do tej szczęśliwej grupy zwierząt, które mają wspaniałych opiekunów i ciepły, przyjazny dom. Są jednak i takie zwierzaki, które tego szczęścia nie mają. To bardzo bolesny i ważny problem, dlatego nie można go pominąć. Wszystkie dzieci z naszej grupy jednogłośnie wyraziły chęć zorganizowania pomocy dla mieszkańców SCHRONISKA DLA ZWIERZĄT. Udało się to nam dzięki pomocy i zaangażowaniu rodziców, którzy kupili karmę dla psów. Tak wyposażeni wyruszyliśmy w drogę do Gorzowa Wlkp. Schronisko ma w tej chwili ok. 160 podopiecznych. Są to wyłącznie psy. Trzeba powiedzieć, że tamtejsi pracownicy dokładają wszelkich starań, żeby ich podopiecznym nie działa się krzywda i żeby miejsce to wyglądało ładnie. Jednak środki finansowe są zbyt małe, żeby zaspokoić wszystkie podstawowe potrzeby. Jesienią, gdy w szkołach i przedszkolach odbywa się akcja BUDA, często przychodzą tam dzieci i przynoszą karmę dla psów, a nawet nowe budy. Jednak gdy akcja się kończy już nikt nie odwiedza tego miejsca. Wyjątek stanowią nieliczne osoby, którym losy psów nie są obojętne. Szkoda tylko, że jest ich tak niewielu i trochę wstyd, że nasi zachodni sąsiedzi mają więcej serca dla naszych czworonogów niż my sami. Miejmy nadzieję, że gdy nasze maluchy dorosną, takie miejsca nie będą już potrzebne, bo my ludzie nauczymy się kochać naprawdę naszych “mniejszych braci”.

Donata Tombak


Konkurs języka niemieckiego

“Was hat er am Sonntag gemacht?”

 

Na takie i temu podobne pytania musieli odpowiedzieć uczniowie, którzy w sobotę, 13 marca wzięli udział w finale Gminnego Konkursu Języka Niemieckiego, zorganizowanego przez nauczycieli germanistów z SP4.

Informacje o tymże konkursie – łącznie z dokładnym terminem, zakresem tematycznym i gramatycznym – zostały rozesłane do szkół naszej gminy już w październiku 2003 r.

Tak wczesna informacja miała na celu danie odpowiedniej ilości czasu uczniom, a przede wszystkim, kierującym ich przygotowaniem nauczycielom.


Do finału zostało zgłoszonych 21 uczestników: 14 – ze Szkoły Podstawowej nr 1, 2 – ze Szkoły Podstawowej w Rychnowie, 5 – ze Szkoły Podstawowej nr 4.


Dotarli wszyscy poza SP1, która mimo zgłoszenia (na dwa tygodnie przed) swoich 14 uczniów nie przybyła. Nasuwa się pytanie, dlaczego? Jeśli uczniowie przygotowywali się do konkursu, to szkoda, że nie mogli sprawdzić się w zmaganiach i zaprezentować swojej wiedzy.

Konkurs składał się z dwóch części: I cz. – gramatyczny test pisemny, II cz. – ustna: przeczytanie tekstu, odpowiedzi na pytania i krótka wypowiedź na wylosowany temat.


Zmagania naszych finalistów oceniała komisja w składzie:

przewodnicząca – dyr. SP4 mgr E.Trautman, członek – mgr M. Motyka – n-ka j. niemieckiego SP4, członek – mgr J.Mioduszewska – n-ka j. niemieckiego w SP Rychnów.

Dopingując i trzymając kciuki za uczniów, po trzech godzinach jury wyłoniło następujących laureatów:

I miejsce – Maja Maciejewska

II miejsce – Dorkas Kozłowska

III miejsce – Ewa Dowejko

Patrycja Górniak uplasowała się jako czwarta.
 

Uczennice te zaprezentowały wysoki poziom swoich umiejętności i wiedzy, co wiązało się z ogromnym wysiłkiem i pracą włożoną w przygotowanie się do konkursu. Formą takiego przygotowania było przede wszystkim pisanie wypracowań i rozwiązywanie testów, co w znaczny sposób poszerzyło zakres słownictwa i utrwaliło gramatykę.

Organizując ten konkurs, celem naszym było dać możliwość uczniom szkół podstawowych wykazać się ich wiedzą i zmotywować ich do pogłębiania znajomości j. niemieckiego.

Pani dyrektor E.Trautman i wiceprzewodniczącemu Rady Miejskiej dziękujemy za zasponsorowanie wspaniałych nagród!

Mariola Maciejewska


PG nr 1
Witamy w Europie
 

Astronomiczna wiosna przyszła już w sobotę rano, kalendarzowa w niedzielę i jak tu uczcić Dzień Wagarowicza, przecież w te dni nie chodzi się na wagary.


Co tu zrobić, aby jakiś dzień “zarwać” lekcje, ale tak, aby dyrekcja i nauczyciele się zgodzili a uczniowie mieli zabawę? Postanowiono wspólnie, że każda klasa zaprezentuje jeden kraj z unijnej “piętnastki”.

Właśnie na taką prezentację krajów Unii Europejskiej zostali zaproszeni 19 marca do Publicznego Gimnazjum nr 1 burmistrz Zygmunt Siarkiewicz, dyrektor ZEASz Zdzisław Kik, przewodniczący Rady Rodziców Jerzy Symela, redaktor Kuriera Szczecińskiego Bronisław Słomka oraz całe Grono Pedagogiczne i ja. Cała szkoła i goście w jednej niedużej sali gimnastycznej – trochę ciasno – ale nastrój wiosenny i zabawowy.
 

Pierwszy prezentowany kraj to Dania – kraj Wikingów. Dla mnie trudny do zidentyfikowania, bo młodzież utożsamiła go z młodzieżowym zespołem z Kopenhagi, ale inni się świetnie bawili.

Potem była Holandia – kraj tulipanów, wiatraków i rowerów, Szwecja z kosmetykami Oriflame – dziękuję za reklamowe próbki, które otrzymałam. Podobała mi się prezentacja Portugalii – morskiego kraju zdobywców i odkrywców morskich dróg. Sernik z Austrii też był bardzo dobry, ale walc trochę mało wirował w waszym wykonaniu – nie przejmujcie się, to normalne dla tego pokolenia.

Włochy z pizzą też dobre, Hiszpania ze wspaniałą corridą i Zielona Wyspa – Irlandia z ludowym tańcem też mi się podobała. Inne kraje świetne, podobały się publiczności. Prezentowane były zespoły muzyczne. Ja nie śledzę wszystkich nowości europejskich w tej dziedzinie, więc nie pamiętam nazw zespołów. Wybaczcie!


Specjalny występ BHP Squad w tańcu ulicy wyśmienity – Skąd macie takich artystów? Bałam się, że coś im  się stanie!

Skakanka – MIX polskich przebojów na zakończenie z dyrektor Lidią Kulczycką-Perske w roli głównej nie do podrobienia. Dziękuję za beztroską zabawę.

Jadwiga Drwięga


ZSP nr 2

Nabór do klas pierwszych
 

Starostwo Powiatowe w Myśliborzu zatwierdziło nabór do klas pierwszych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 (Ekonomik).

Jak się dowiedzieliśmy od dyrektora szkoły Mieczysława Adryjanowskiego otwierane będą kolejne atrakcyjne kierunki nauczania w tej szkole. Jednocześnie starosta myśliborski określił ścisłe limity naboru do tych klas. Oddziały liczące mniej niż 28 uczniów w klasach pierwszych nie będą przez starostę zatwierdzone.


A oto co oferuje szkoła dla absolwentów gimnazjów, a także szkół licealnych.

Liceum Profilowane – kierunki: zarządzanie informacją, usługowo-gospodarczy, ekonomiczno-administracyjny – 3 oddziały – 90 uczniów

Technikum Hotelarskie – technik hotelarstwa – 1 oddział – 30 uczniów

Zasadnicza Szkoła Zawodowa – sprzedawca – 1 oddział – 30 uczniów

Policealne Studium Turystyczne – 1 oddział – 30 uczniów.