Warsztaty ZSP nr 1

Program rozwoju

Do niedawna obawiano się, że Warsztaty Szkolne ZSP nr 1 mogą zostać zlikwidowane. Obecnie jest szansa na ich dalszy rozwój.

Dla szkoły prowadzącej szkolenie zawodowe w branży metalowej i motoryzacyjnej, funkcjonowanie warsztatów, gdzie młodzież odbywa praktyki zawodowe jest niezbędnym elementem nauki zawodu. Jest to jednocześnie miejsce pracy dla 11 zatrudnionych tam osób oraz 12 nauczycieli zawodu. Tymczasem w 2002 r. warsztaty odnotowały ujemny wynik finansowy- obecnie jest on dodatni, chociaż ten czynnik nie jest głównym zadaniem warsztatów. Aby uniknąć niepewności, kierownictwo warsztatów i dyrekcja ZSP nr 1 przygotowały program rozwoju i modernizacji warsztatów. Program ten w dniu 11 lutego został zaakceptowany przez Zarząd Powiatu. Oznacza to, że Warsztaty będą nadal funkcjonowały oraz że mają szansę na radykalną modernizację i dostosowanie się do reguł rynku.

Zasadniczym elementem programu ma być kompleksowa oferta usług motoryzacyjnych, łącznie z myjnią oraz kasacją pojazdów. Jednocześnie wystąpiono do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu o przyznanie uprawnień do kształcenia i egzaminowania mechaników pojazdów samochodowych oraz o doposażenie w niezbędny sprzęt do przeprowadzania egzaminów. Tak więc w przyszłości uczniowie szkół technicznych i zawodowych będą mieli możliwość zdawania na miejscu egzaminów zewnętrznych, potwierdzających kwalifikacji zawodowe.

Jak informuje zastępca dyrektora ZSP Kazimierz Siarkiewicz – odpowiedzialny za sprawy kształcenia zawodowego – podjęto już działania modernizacji wnętrz warsztatów. We własnym zakresie przy pomocy uczniów, rodziców i sponsorów, głównie firm Klaus Borne i Pyrmo, odremontowano trzy sale dydaktyczne, pracownię samochodową i techniczną, co umożliwia blokowe kształcenie zawodowe. Remontu i termoizolacji wymaga oczywiście cały obiekt Warsztatów, lecz to zadanie będzie rozłożone w czasie. Zrozumiała jest konieczność wymiany starych urządzeń technologicznych, gdyż postęp w tym zakresie jest ogromny.

Jak ocenia K. Siarkiewicz utrzymanie kształcenia zawodowego w ZSP nr 1 jest bardzo istotne dla funkcjonowania i rozwoju przemysłu i usług w Barlinku, co jest zgodne z planem rozwoju Gminy. Natomiast kierownik Warsztatów – Zygmunt Czerwik informuje, że przy produkcji popularnych urządzeń sportowo-rekreacyjnych typu Atlas i kompleksowego wyposażenia siłowni warsztaty współpracują z: Grupą “Kosport” Krzęcin, “Magsport” z Warszawy, “Hemet” z Zielonej Góry i “Sedno” z Koszalina. Poza tym obok usług motoryzacyjnych (stacja kontroli pojazdów, naprawa pojazdów samochodowych i geometrii zawieszenia naprawy silników, układów hamulcowych, wymiany olejów itp.). Warsztaty są podwykonawcą do produkcji na potrzeby wielu firm, m.in. ZUO “BOMET”, Metpol, Barlinek S.A., firmy “Lars-Laj Polska” zs. Dobra Szczecińska, (elementy placów zabaw), Fabryki Maszyn Budowlanych “FAMABA” z Głogowa (elektromagnesy dźwigowe). Produkuje się tu również rowery trójkołowe na potrzeby ośrodków wypoczynkowych. Wyroby Warsztatów były prezentowane ostatnio na przeglądzie wojewódzkim w Kołobrzegu na stoisku pow. myśliborskiego, a w marcu będą eksponowane na targach sprzętu turystycznych w Międzyzdrojach.

Wcześniej wyroby Warsztatów uzyskały wiele prestiżowych wyróżnień: w 1997 r. – puchar Zachodniej Izby Gospodarczej w Gorzowie za przyrząd do ćwiczeń “Biegacz”, 1998 r. – medal za najlepszy produkt za urządzenie treningowe “Atlas” – Zachodniej Izby Gospodarczej w Gorzowie, w 1999 r. – medal na V Targach Edukacyjnych w Szczecinie za sprzęt siłowy do rehabilitacji, dyplom za “Najlepszy produkt” w IV Krajowych Targach w Gorzowie – za wyposażenie sali w sprzęt do ćwiczeń siłowych oraz medal w 2001 za zajęcie I miejsca w VII Międzynarodowych Targach Edukacyjnych w Szczecinie.

Aktualnie Warsztaty Szkolne uzyskały pozytywną opinię Instytutu Sportu w Warszawie na produkowany sprzęt sportowy i rehabilitacyjny i oczekują na certyfikat. Jest to warunek konieczny przy sprzedaży tego sprzętu. Wcześniej uzyskano certyfikat Instytutu Transportu samochodowego na działalność stacji kontroli pojazdów. Dotyczy to też badań okresowych, badań pojazdów sprowadzanych z zagranicy rejestrowanych po raz pierwszy w Polsce oraz skierowanych do badań przez organy kontrolne i wydziały komunikacji – także zasilanych gazem. Warsztaty posiadają, więc wszystkie niezbędne uprawnienia do wymienionych rodzajów działalności co jest dużym walorem w skali małego miasta jakim jest Barlinek.

To nie wszystkie informacje o zakresie działalności. Prowadzony jest Ośrodek Szkolenia Motorowego, szkolącego kandydatów na kierowców z profesjonalną salą audiowizualną, sprzętem do prowadzenia testów sprawdzających wiedzę teoretyczną, samochody do jazdy i plac manewrowy (identyczny jak w ośrodku egzaminacyjnym). Prowadzone są też kursy dla spawaczy, operatorów wózków widłowych i innych w miarę zapotrzebowania. Przy tym potencjale, doświadczeniu i po niezbędnej modernizacji bazy i wyposażenia, Warsztaty mają dużą szansę na dalszy dynamiczny rozwój. Tym razem pozytywnie oceniamy decyzję Zarządu Powiatu.

Stanisław Opatowicz