Cudze chwalicie...

Pomysł na biznes

Sebastian Weraksa – absolwent ZSZ w Barlinku, blacharz samochodowy, który praktyczną naukę zawodu zdobył w firmie Andrzeja Palickiego, gdzie się wyuczył fachu. Dzisiaj właściciel firmy ZPU Eko – Energia. Żonaty, tata 11 miesięcznego synka.

6 lat temu zetknął się z urządzeniem, które go bardzo zainteresowało, zaintrygowało. Był to palnik do spalania biomasy z drewna. Uważał już wówczas, że można by zrobić coś z tym fantem; pomysł dojrzewał wolno, bo podstawowym zajęciem p. Sebastiana i jego ojca w końcu lat 90 była praca w Niemczech oraz sprowadzanie stamtąd i sprzedaż przyczep campingowych. 2 lata temu Sebastian Weraksa opracował projekt ogrzewania (biomasą z drewna) tańszy o 40% i z tą ofertą udał się do szkół. Rok temu przystąpił do realizacji taniego ogrzewania w szkołach w Osinie, Rychnowie, Płonnie, Dziedzicach, Mostkowie i Nowogródku. Dom Dziecka w Barlinku dzisiaj również jest zainteresowany podpisaniem umowy z wynalazcą, który jest producentem energii na bazie odpowiednich urządzeń, Urządzeń ekologicznych, energii ekologicznej, o wyższości, której dla środowiska nie trzeba nikogo przekonywać. O Sebastianie Weraksie pisał “Kurier Szczeciński” i “Polityka”; był on w TV, jest w internecie. Mówi nam, że “po likwidacji niektórych szkół czeka mnie trudna sytuacja, więc muszę szukać nowych obiektów. Mam w planie kupno placu w Nowogródku na produkcję biopaliwa (zrębki) bo kończy się u nas rynek. Spalam w sezonie 1000 ton zrębki w 6 obiektach, węgla trzeba by spalić 400 ton, co jest droższe i ze względu na dużą emisję siarki – złe dla środowiska”.

1 tona zrębki daje 12 GJ (gigadżuli). W 6 obiektach uzyskuje się więc 12 tys. GJ do ogrzania w sezonie 6 szkół (1 kg zrębki daje 12 tys. J). Nasz dzielny Sebastian Weraksa mówi, że bardzo pomocne w założeniu firmy, szkoleniu i zdobyciu kwalifikacji energetyka-palacza było Centrum Wspierania Przedsiębiorczości - dzisiaj Centrum Wspierania Młodych, w którym można liczyć na fachową obsługę ludzi szukających realizacji swych dążeń. Bardzo ważną rolą Centrum jest ukierunkowanie młodych  i pomoc w załatwieniu różnych trudnych spraw w urzędach. Pomaga nowicjuszom załatwić kredyty, czy prowadzić rachunkowość. Naszemu nowocześnie myślącemu człowiekowi czynu Sebastianowi Weraksie, który talenty odziedziczył po swym ojcu, życzyć trzeba wcielenia w życie następnych zamierzeń. Wierzę, że Mu się to uda!

Urszula Berlińska