HALKA na ZAMKU

14 marca br. w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie miał miejsce koncert, w którym wystąpiły dwa znakomite chóry: chór HALKA z Barlinka i chór HEJNAŁ ze Szczecina. W szczelnie wypełnionej Sali Księcia Bogusława nasz zespół przyjmowano owacjami na stojąco.

Koncert prowadził znany szczeciński muzykolog pan Mikołaj Szczęsny. Nie omieszkał on wspomnieć o koncertach kameralnych, które przez kilka lat odbywały się w Barlineckim Ośrodku Kultury i których on był współorganizatorem. Mówił o wspaniałej barlineckiej publiczności i szczególnej aurze, która tym koncertom towarzyszyła. Z łezką w oku słuchali tych wspomnień barlineccy chórzyści.

Bez łezki, ale za to z prawdziwą satysfakcją wysłuchali również pochwał na temat swojego śpiewania, bo w ustach takiego znawcy muzyki były to słowa zaiste  znaczące. Sam maestro Ireneusz Zagata doczekał się nawet bardzo osobistych gratulacji, a to za niezwykły wkład w kulturę śpiewu, jakim są niewątpliwie jego dwie wspaniałe córki: Joanna i Dorota.

Po koncercie obydwa chóry spotkały się na wspólnym obiedzie, podczas którego padły propozycje kolejnych spotkań nie tylko na koncertach, ale również na gruncie towarzyskim. Jeżeli nic nie stanie na przeszkodzie będzie to prawdopodobnie wspólna biesiada na zakończenie sezonu artystycznego. Hejnaliści z ogromną sympatią wspominali swój pobyt w Barlinku i udział wraz z HALKĄ w styczniowym koncercie z okazji  rocznicy nadania Barlinkowi praw miejskich oraz jubileuszy małżeńskich. Dziękowali serdecznie za zaproszenie i gratulowali wspaniałej publiczności, która tak znakomicie przyjęła ich naprawdę trudny repertuar.

A wszystko to i zapewne dalsze wspólne koncerty to konsekwencja udziału Naszej HALKI w szczecińskiej CECYLIADZIE 22 listopada ub. roku, gdzie to po wielu latach ponownie doszło do spotkania obu chórów, a muzyka jak wiadomo nie tylko łagodzi obyczaje, ale bywa, również łączy miasta i ludzi.

Elżbieta Chudzik